Bota

VIDEO/ Pamje të frikshme, tërmeti me magnitudë 6.8 godet Filipinet, ja çfarë ndodh

Një tërmet me magnitudë 6.8 të Shkallës Rihter ka goditur Filipinet.

Lëkundjet sizmike kishin epiqendrën në ishullin e Mindanao-s, mëngjesin e kësaj të diele, rreth orës 02:12. Epiqendra ishte rreth 60 km në jug-perëndim të qytetit të Davao-s.

Tërmeti ndodhi në një thellësi prej 28.2 km, sipas USGS.

Raportohet se nuk pati asnjë kërcënim për tsunami nga tërmeti në fjalë, që fillimisht u tha se ishte me magnitudë 6.9.

Videot e marra gjatë tërmetit u shpërndanë me shpejtësi në mediat sociale, megjithëse Reuters raportoi se nuk kishte raporte fillestare për dëme, dhe aq më pak pasoja në njerëz.

MovePH

@MovePH

WATCH: Mallgoers and employees conduct evacuation procedures at SM CDO Downtown Premier as a powerful earthquake struck Cagayan de Oro City on Sunday afternoon, December 15. | via @DJDublado

Embedded video

48 people are talking about this

Karla Dawn Besoña@kalangtots

Linog here in Gensan. Scarrryyy! 😭 Linog in Mindanao. Keep safe everyone.

Embedded video

1,643 people are talking about this

Vberni@yesitsvberni

Ang lakas ng lindol sa Davao huhu

Embedded video

See Vberni’s other Tweets
/Boldnews/

OPINIONE