Bota

Zarif: Forcat amerikane nuk kanë asnjë biznes 7,000 milje larg shtëpisë

Ministri i Jashtëm iranian Muhamed Javad Zarif në një mesazh reagoi ndaj veprimeve provokuese të SHBA-së në Gjirin Persik, duke thënë se amerikanët nuk kanë asnjë biznes 7,000 milje larg shtëpisë së tyre.

“Ushtria amerikane është goditur nga mbi 5000 infeksione me covid19”, shkroi të enjten Zarif në llogarinë e tij në Twitter. “Donald Trump duhet të ndjekë nevojat e tyre dhe të mos përfshihet në kërcënime të brohoritura nga terroristët e Sadamit,” shtoi ai. “Gjithashtu, forcat amerikane nuk kanë asnjë biznes 7,000 milje larg nga shtëpia, duke provokuar marinarët tanë në brigjet tona të Gjirit Persik,” vuri në dukje Ministri i Jashtëm iranian. “Irani ka provuar se nuk do të dorëzohet përballë shantazheve dhe kërcënimeve, dhe nuk do të hezitojë të mbrojë territorin e tij, nga çdo agresion”, shtoi ai./PT

OPINIONE