ArkivaJune 2017

Bota

Gazetarët: Trump ka probleme mendore

Marrëdhëniet e presidentit amerikan, Donald Trump, me gazetarët nuk kanë shkuar asnjëherë mirë. Por së fundmi, ai është përfshirë në një luftë të ashpër...

Opinion

Evropa, elita dhe publiku

Shumë pak mund të kenë dëgjuar për ekzistencën e kopshteve zoologjike në Evropë. Jo për kafshët, por, për njerëzit ! Kopshte, që duke nisur nga fundi i...

Bota

Nuk ka më gjurmë të Daeshit në Alepo

Grupi terrorist i Daesh nuk ka më asnjë prani në krahinën e Alepos së Sirisë pasi u tërhoq nga një varg fshatrash ku forcat e regjimit po përparonin, tha të...

Opinion

Rexhep Qosja dhe kultura shqiptare

Prof. Agim Vinca Vepra e Profesor Rexhep Qoses është e gjerë dhe e shumëllojshme; opusi i tij krijues impozant si sasi dhe i një niveli të lartë si cilësi...

Opinion Shqiperia

Loja hipokrite për kreun e PD

Nga Andi Bushati Gara e sapohapur për kreun e PD-së po vë në dukje fallcitetin e palëve që janë në lojë. Më shumë sesa për interesin e qytetarëve, për mënyrën...

Opinion

S’je më interesante Arbana Xharra

Nga Gjyla Çeliku Ajo që mua m’pengon te gratë “e famshme”, është , këta gra kurrë nuk janë marrë me promovimin e grave intelektuale dhe edukimin e grave rurale...

Bota

Izraeli sulmon përsëri Sirinë

Regjimi sionist të mërkurën në mbrëmje përsëri ka sulmuar pozicionet e ushtrisë së Sirisë në rajonin Samdanija lindore në provincën Kunejtra në jug të Sirisë...

Opinion Shqiperia

Do flas se po plas …

Nga Zamira Bushti ( Kazazi ) Unë qe po shkruaj kam hyre 18 vjeç ne #PD e sot kam fëmijët 20 vjeç, te çilet i rrita protestave e mitingjeve te PD Lista … ! ...

Bota

Sulm islamofobik në Bullgari

Me arsyetimin se janë “të mbuluara” sulmohen dy vajzat dhe bashkëshortja e zëvendës kryemyftiut të muslimanëve të Bullgarisë Birali Birali...

Opinion

Gjenocidi grek ndaj çamëve

Nga Ayhan Demir (e përditshmja turke “Yeni Akit”)   Shumë njerëz nuk e njohin Çamërinë, madje e dëgjojnë për herë të parë këtë emër. Alija Izetbegoviç...

Shqiperia

Bojaxhi jep dorëheqjen nga SFIDA

Partia e tij SFIDA, doli nga zgjedhjet e 25 qershorit me 3.504 vota, duke mos arritur te siguroje mandat deputeti per ne Parlament. Kreu i saj, Gjergj Bojaxhi...