Opinion

Asi i Katarit është ndëshkimi i drejtë i Arabisë Saudite

Afati drakonian i strumbullarit saudit ndaj Katarit dështoi të detyronte dorëzimin. Arabia Saudite dhe vendet e tjera arabe e kanë shtyrë afatin deri më vonë këtë javë. Në një betejë nervash, sundimtarët sauditë u drodhën të parët.

Kjo ndodhi pjesërisht për shkak se koalicioni i udhëhequr nga Saudia i Bahrejnit, Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe Egjiptit ka mashtruar në përballjen e tij me Katarin. Emirati i vogël i pasur me naftë mund të jetë një peshë e lehtë në aspektin e madhësisë territoriale dhe popullsisë, por po dëshmohet të jetë i parrëzueshëm.

Dhe ka arsye të forta pse katarianët janë sfidues. Për shkak të rezervave të mbingarkuara të gazit natyror dhe një popullsie vendase prej vetëm 300,000 banorë, Katari është vendi më i pasur në botë mbi bazën e një banori. Bllokada e ngritur nga vendet e tjera arabe nuk e dëmton emiratin, veçanërisht duke pasur parasysh se ai ka gjetur burime alternative tregtare për ushqim, ujë dhe mallra të tjera nga Turqia dhe Irani.

Që nga afati i caktuar rreth dy javë më parë nga grupi saudit, Katari ka thënë me forcë se nuk do ta pranonte listën me kërkesa të ashpra. Këto kërkesa përfshinin ndërprerjen e të gjitha lidhjeve diplomatike me Iranin, dëbimin e trupave turke nga territori, shpërblime financiare dhe mbylljen e stacionit të lajmeve Al Jazeera. Ky ishte gjithmonë një ultimatum jorealist. Siç vunë në dukje qeveritarët e Katarit, masa ishte thjesht një përpjekje e guximshme për të tejkaluar sovranitetin e vendit.

Kërkesat e gjëra gjithashtu tregojnë se pretendimi origjinal nga Arabia Saudite dhe aleatët e saj për konfrontimin e Katarit lidhur me mbështetjen e tij të dyshuar për grupet terroriste rajonale ishte i pavlerë. Dukshëm e gjitha është bërë për ta përkulur Katarin në nënshtrim nën diktatin Saudit.

Duke drejtuar ekonominë e tyre të pasur me naftë në ngushtica të tmerrshme nga një luftë shkatërrimtare dyvjeçare në Jemen, sunduesit sauditë po përpiqen të kapin pasurinë energjitike të fqinjit të tyre, Katarit.

Megjithatë, duke vepruar kështu, aksi saudit është shtrirë shumë. Si fillim, pretendimet hipokrite të terrorit nuk po mashtrojnë askënd tjetër përveç Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i cili i bleu në mënyrë të shpejtë akuzat saudite kundër Katarit. Nuk ka dyshim që ai të mund të flakë marrëveshjen e armëve masive.

Rusia dhe vendet evropiane kanë bërë thirrje për negociata diplomatike. Me fjalë të tjera, ata po dëmtojnë pozitën saudite të diktateve të njëanshme ndaj Katarit. Sa më shumë kalon koha, aq më i papërshtatshëm do të duket aksi saudit.

Përkundër miratimit të pamend të Trumpit për të goditur Katarin, Departamenti i Shtetit të tij ka tentuar së fundmi të kufizojë dëmin ndaj interesave amerikane në Gjirin Persik. Me 10,000 trupa amerikane të vendosur në Katar dhe një bazë të madhe ajrore për operacionet e saj ushtarake në Siri, Sekretari i Shtetit Rex Tillerson kohët e fundit po përpiqet të ftohtë gjërat. Edhe Trumpi, pas sorollatjes fillestare në politikën rajonale, ka filluar “t’u bjerë telefonave” për të ndërmjetësuar një rezolutë.

Pra, nëse Shtëpia e Saudit dhe partnerët e saj rajonalë mendonin se mund ta frikësonin Katarin me kërcënime të izolimit, hapi i parë po rezulton të jetë një llogaritje e gabuar e madhe. Larg nga izolimi, Katari ka mjaft suport ndërkombëtar dhe burime financiare për të përballuar presionin. Pasi e shtynë krizën në prag të zhdukjes – dhe pasi dështuan këtë javë me një ultimatum që shkoi kot – sauditët dhe aleatët e tyre mund të humbasin kapitalin e madh politik.

Tani e tutje, katarianët do të inkurajohen që ta kthejnë situatën në favor të tyre.

Rrjeti i lajmeve Al Jazeera në pronësi të Katarit, i bazuar në Doha, mund ta rrisë mbulimin kritik të gazetarisë mbi problemet e brendshme të fqinjëve të saj. Kanali, i cili u hap në vitin 1996, ka mbledhur një audiencë të madhe në rajonin arab dhe në mbarë botën. Kjo është arsyeja pse Arabia Saudite dhe të tjerët janë armiqësorë ndaj Al Jazeeras. Duke rritur në mënyrë legjitime fokusin e saj në problemet sociale dhe shtypjen politike në Arabinë Saudite, Bahrejn, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipt, këto regjime do të ekspozohen ndaj reagimit popullor në rrugët e tyre.

Akoma më keq, Katari, me xhepat e tij të thellë dhe me forcën financiare, mund të merrte një rol të fshehtë sponsorizimi të grupeve politike disidente brenda Arabisë Saudite dhe anëtarëve të tjerë të aksit arab.

Arabia Saudite është veçanërisht e ndjeshme ndaj paqëndrueshmërisë së brendshme. Dhe duke qenë të lidhur ngushtë historikisht dhe kulturialisht me Arabinë Saudite, katarianët do të jenë të vetëdijshëm për krisjet brenda fqinjit të tyre më të madh të Gadishullit Arab, të cilat mund t’i shfrytëzojnë.

Në fund të fundit, Arabia Saudite ishte një krijim artificial nën Perandorinë Britanike. Shtëpia e Saudit u krijua nëpërmjet një banke gjaku në të cilën udhëheqësi fisnor i mbështetur nga britanikët, Ibn Saudi qe në gjendje të formonte “mbretërinë e Arabisë Saudite” në vitin 1932 kryesisht duke masakruar fiset rivale dhe duke shtypur familjet e tyre.
Kapja e pushtetit e orkestruar nga britanikët u mundësua nga fisi i Ibn Saudit dhe fanatizmi i tij vehabist, të cilit iu dha një dorë e lirë për të pushtuar rivalët anembanë Arabisë, nga Hejazi, Nedxhi, Asiri dhe më tej në krahinën lindore të pasur me naftë të Katifit. Kjo e fundit vazhdon të jetë një shtrat i mospajtueshëm kundër Shtëpisë së Saudit në mesin e popullsisë kryesisht Shia. Pavarësisht nga mungesa e mbulimit mediatik, sunduesit sauditë janë në një gjendje lufte civile virtuale në Katif, duke instaluar artileri dhe helikopterë në një përpjekje për të rivendosur një pamje të rendit.

Shtëpia e Saudit, aktualisht e kryesuar nga 81-vjeçari mbreti Selman, një nga shumë djemtë e themeluesit fillestar, Ibn Saud, përfshin rreth 2.000 “princa” që formojnë rrethin e brendshëm të fuqisë kombëtare. Por ajo kabinë saudite përfaqëson vetëm rreth 0.01 përqind të popullsisë vendase prej 20 milionë banorë. Struktura e fuqisë është rrjedhimisht e paqëndrueshme. Paqëndrueshmëria saudite është theksuar më tej me ngritjen e kohëve të fundit të djalit të Selmanit, Mohammedit, në pozitën e Princit të Kurorës.

Ka njoftime të reja që ish-princi i Kurorës, i cili u rrëzua në favor të djalit të mbretit, tani është vënë nën arrest shtëpiak nga sundimtarët sauditë, nga frika e një grushti kundër grushtit.

Kështu, brenda dhe jashtë, Shtëpia e Saudit është e shqyer me rivalitete dhe hakmarrje për një të kaluar të përgjakshme.

Mllefi është i madh për Princin e ri të emëruar të Kurorës, 31-vjeçarin Mohammed bin Salman. Ai shihet gjerësisht si arrogant, i pamatur dhe i paditur për promovimin e tij të paparë, një promovim që ka lënë shumë trashëgimtarë potencialë në fronin saudit të pakënaqur. Princi i kurorës gjithashtu fajësohet për zvarritjen e Arabisë Saudite në humnerën e vazhdueshme të Jemenit, kostoja e së cilës po rritet dhe është duke u rimëkëmbur me pakënaqësi sociale mes sauditëve të rinj.

Ky princ i kurorës shihet gjithashtu si nxitësi kryesor i bllokadës në Katar. Ky bllokadë po rezulton të jetë një tjetër fiasko që po i zemëron arabët e zakonshëm në të gjithë rajonin, për shkak të familjeve dhe jetesës së tyre të shkatërruar. Të gjitha vetëm për shkak të një skeme despotike.

Pas disa javësh të frikësimit të egër, katarianët po dalin si të i papërkulur dhe të sigurt. Dhe nëse ata kanë një prirje për të kërkuar hakmarrje, ata do ta gjejnë Arabinë Saudite një vend jashtëzakonisht shpërblyes.

Ne nuk po themi që Katari të armatosë kryengritësit brenda Arabisë Saudite apo ndonjë gjë që është domosdoshmërisht e paligjshme. E vetmja gjë që duhet bërë është t’i fryhet thëngjijve të pakënaqësisë brenda mbretërisë, dhe së shpejti ato do të shpërthejnë në një zemërim kundër Shtëpisë së Saudit. / © Gazeta Impakt

OPINIONE