Bota Opinion

Asia Bibi: Gruaja pakistaneze e burgosur për blasfemi pretendon azil në Francë

Franca mbeshtet zyrtarisht islamofobinë dhe poshtërimin e Islamit. Emanuel Macron i jep azil Asia Bibit, një pakistaneze që ka sharë profetin Muhamed a.s. I gjithë perëndimi duket se mbështet Asian që ka sharë profetin Muhamed a.s.

Imagjinoni se cfarë do kishte ndodhur sikur në Perëndim, një femër si Asia Bibi të kishte ofenduar cifutet dhe me pas Irani t’i jepte strehim politik. I gjithë perëndimi do ulërinte për anti-semitizëm.

Ndërsa tani Asia Bibi e cila fyen Islamin dhe cënon bashkëjetesën fetare në Pakistan, pritet si heroinë në Francë. Asia Bibi në vend që të pritej si heroinë në Francë, do të duhej të ishte debuar nga Franca për shkak të urrejtjes dhe shpifjeve që ajo përhap kundër Islamit.

Nga: Jon Henley

Asia Bibi, gruaja e krishterë pakistaneze që kaloi tetë vjet burg pasi u akuzua për blasfemi, ka paraqitur një kërkesë fillestare për azil në Francë dhe ishte ftuar të jetojë në këtë vend nga presidenti Emmanuel Macron.

Por duke folur pas një takimi me presidentin francez në pallatin Elyse të premten, Bibi tha se nuk kishte vendosur se ku do të qëndrojë. Ajo u lirua vitin e kaluar dhe iu dha leja një vjeçare e qëndrimit me familjen e saj në Kanada.

“Më duhet kohë për t’u menduar”, tha Bibi. “Kanadaja ka qenë e mirë për mua. Franca ka qenë shumë e mirë për mua dhe Franca më ka dhënë një emër. Tani për tani duhet të përqëndrohem në shëndetin tim, familjen dhe edukimin e fëmijëve të mi”.

Cështja e Bibit zemëroi të krishterët në mbarë botën dhe nxiti ndarje brenda Pakistanit kryesisht myslimanët. Ish-punëtori i fermës u dënua me vdekje në 2010 pasi punëtorët muslimanë që punonin me të në fusha nuk pranuan të ndanin ujin e tyre sepse ajo ishte e krishterë.

Një argument shpërtheu dhe një grua shkoi në një klerik lokal për të akuzuar kryente blasfemi kundër profetit Muhamed. Dy politikanë pakistanezë u vranë më vonë për mbështetjen e publikut të saj dhe kritikimin e ligjeve drakoniane të vendit për blasfemi.

Gjykata supreme e Pakistanit rrëzoi dënimin në tetor 2018, duke nxitur protesta të dhunshme në vend dhe bën thirrje që gjyqtarët në këtë rast të vriten. Dhuna u drejtua nga grupi islamik Tehreek-e-Labbaik.

Bibi ishte gjithashtu në Francë për të promovuar librin e saj Enfin Libre`! (Më në fund e lirë!), Bashkë-shkruar me Anne-Isabelle Tollet, një gazetare franceze që ndihmoi në publikimin e çështjes së saj me dy libra të mëparshëm dhe formimin e një komiteti ndërkombëtar të mbështetjes në 2015.

“Unë kam qenë shumë e nderuar që u prita nga presidenti, për të qenë pranë tij dhe u ftova të jetoj këtu”, tha Bibi, duke u ulur përkrah vajzës së saj, Eishës, 21 vjeç, e cila është me aftësi të kufizuara. Ajo u shoqërua gjithashtu në udhëtim nga burri i saj Ashiq, 58 vjeç, dhe vajza e saj e dytë Eisham, 20 vjeç.

“Franca është një simbol për mua”, tha ajo. “Ishte vendi i parë në botë që më mbështeti vërtet, dhe vendi nga i cili u bë i njohur emri im”. Bibi tha gjithashtu se ajo ndihej thellësisht e nderuar që në fillim të kësaj të takohej me kryetarin e Parisit, Anne Hidalgo, e cila i paraqiti asaj titullin “nderi i qytetit”.

Një zyrtar i Elysée tha që Franca ishte “gati të mirëpriste” Bibin nëse ajo dëshironte, me kusht që të plotësonte kriteret për azil. Rregullat franceze kërkojnë që azilkërkuesit të paraqesin një kërkesë në një agjenci të pavarur shtetërore, Ofpra, e cila vendos nëse duhet të jepet apo jo.

Kuptohet që Bibi plotësoi format e duhura me familjarët e saj të premten. Megjithëse ajo tha se nuk kishte marrë ndonjë kërcënim me vdekje kohët e fundit, ekstremistët islamikë janë zotuar ta ndjekin dhe vrasin atë.

Në Kanada, ajo jeton me burrin dhe vajzat e saj në një apartament me tre dhoma gjumi në një vend të panjohur. Ajo u tha mediave franceze këtë javë se ishte me shpresë se gjërat do të ndryshojnë për të lejuar që ajo dhe familja e saj një ditë të kthehen në Pakistan.

“Unë me të vërtetë shpresoj për të, ashtu si kam vazhduar shpresën kur isha në burg se një ditë do të isha i lire”, tha ajo. Bibi tha se ajo ishte mirënjohëse për lutjet e të bashkëkrishterëve në të gjithë botën që e kishin ndihmuar atë të qëndrojë e forte.

Në librin e saj, Bibi rrëfen se si u mbajt me zinxhirë në burg dhe u bezdis nga të arrestuarit e tjerë. Një katolike e devotshme, ajo tha se nuk kishte bërë kurrë blasfemi: “Unë as nuk mund të mendoj të fyej ndonjë profet. Unë nuk thashë asgjë. Gjithcka kishte të bënte me një gotë ujë”./Gazetaimpakt/theguardian/

OPINIONE