Shqiperia

“Bashkëpunuan me Ramën”, Sapo u zgjodhën në krye të bashkive minoritare, Greqia do t’u heqë shtetësinë kryebashkiakëve në Finiq e Dropull

Athina do t’u heqë shtetësinë greke dy të sapo zgjedhurve në bashkitë e minoritetit. Një shkrim i  Panajotis Savidids, një nga gazetarët më të njohur grekë, që shkruan për Protothema, është publikuar nga portali greqisht, Himara.gr.

 

Pas një analize të ngjarjeve politike, kur shprehet edhe frika e një përplasjeje civile të ngjashme me ’97, Savidis, shkruan se ka informacion se Ministrit të ri të Brendshëm të Greqisë do t’i shkojë dosja e zgjedhjeve lokale në Finiq dhe Dropull, me kërkesën për heqjen e shtetësisë greke të dy minoritarëve, që sipas tij, i përdori Rama për të përçarë grekët etnikë në jug të Shqipërisë.

 

Kështu Kristaq Kiço, kryetar i Bashkisë së Finiqit dhe i partisë MEGA, dhe Dhimitër Toli kryetar i Bashkisë së së Dropullit dhe i degës lokale të PS, mund të kenë fatin e Gjergj Goros, të cilit iu hoq shtetësia greke 3 vjet më parë, me motivacionin e bashkëpunimit kundër interesave të minoritetit grek.

 

Më poshtë është shkrimi i plotë i Savidis marrë nga Himara.gr:

 

Fituan bashkinë por humbën shtetësinë greke, masat e rrepta për patericat e minoritare të Edi Ramës

 

Votimet e Zgjedhjeve Komunale të stilit të Enver Hoxhës në Shqipëri dhe frika e thellë e rikthimit të 1997. Athina duket e vendosur në qëndrimin e saj kundër grekëve etnikë që veprojnë si një paterica të lëvizjeve të Ramës në zonat e pakicave.

 

Shqipëria ishte më e ndarë se kurrë në zgjedhjet vendore – një parody, të dielën e kaluar. Vetëm 21% e votuesve të regjistruar morën pjesë, ndërsa partitë e opozitës pretendojnë se dolën vetëm15%. Në 35 nga 61 komunat e vendit, ka pasur vetëm një kandidat, që ishte I Partisë Socialiste ose me mbështetjen e Partisë Socialiste në pushtet apo formacioneve të vogla politike që funksionojnë si “satelitë” të Kryeministrit Edi Rama. Partitë më të mëdha të opozitës, së pari me Partinë Demokratike (PD), nuk morën pjesë në procesin zgjedhor, duke u bërë thirrje qytetarëve që të distancohen nga procesi.

 

Në thelb zgjedhjet ishin njëpartiake si në kohën e diktatorit Enver Hoxha. Ligjshmëria e tyre është kontestuar nga presidenti shqiptar Ilir Meta i cili kishte vendosur për të shtyrë zgjedhjet deri sa nuk ka marrëveshje ndërmjet palëve për t’i dhënë fund krizës politike që e ka rrënuar vendin në muajt e fundit. Megjithatë qeveria Rama vazhdoi procesin dhe mbizotëroi pa kundërshtarë duke marrë jo vetëm kryetarët e Bashkive por edhe anëtarët e Këshillave Bashkiakë.

 

Qeveria dhe opozita në Shqipërim, secila për arsyet e veta, deklarohen fitues. Kryeministri Edi Rama beson se fitoi për faktin se arriti të organizojë votimet, pavarësisht bojkotit të opozitës, ndërsa kreu i opozitës kryesore Lulzim Basha, quajti “fitore” pjesëmarrjen e ulët në votime, duke argumentuar se njerëzit e braktisën Partinë Socialiste në përpjekjet për regjim njëpartiak në vend. Nga ana e tij, presidenti Ilir Meta, duke vazhduar konfrontimin me Ramën, e përqeshi duke thënë se ai duhet të jepet një “hero medalje të votave socialiste”.

 

Në komunat e pakicës greke në pjesën jugore të Shqipërisë, kandidatët e mbështetur nga qeveria Rama mbizotëronin. Rastet tipike janë Bashkitë e Himarës, Dropullits dhe Finiqit.

 

Pavarësisht nga vendimi i partisë së pakicës së PBDNJ për të bojkotuar zgjedhjet si pjesa tjetër e partive opozitare shqiptare, Kryeministri shqiptar i imponoi kandidatët – marionetë, të cilët do të vepronin në planet kundër pakicave./dosja