Bota

“Brexit”, BE luan me “nervat” e Britanisë: Spanja ju merr… borxhi ju shkon…

BE-ja menjëherë refuzon përpjekjet e majit për të rinegociuar marrëveshjen e saj të Brexit, pasi aleati i Merkelit paralajmëron se Spanja do të bëjë kapjen e freskët për Gjibraltarin dhe projekt-ligji i divorcit prej 39 miliardë paundësh mund të rritet.

Triumfi në parlamentin britanik ku i shpëtoi votëbesimit e ka bërë entuziaste kryeministren Theresa May se mund të rinegociojë me BE-në për të arritur një marrëveshje të re për largimin e vendit të saj nga blloku më 29 mars në mënyrë të sigurt.

Por, duket se tentativa e May për rinegociim ka dështuar që në nisje, pasi sot një aleat i rëndësishëm i Angela Merkel paralajmëroi kryeministren britanike se ajo nuk mund të shpresojë diçka të tillë, pa i vendosur BE-së gjithçka si triumf, përsëri në tavolinë.

Manfred Weber, një eurodeputet i lartë i cili u zgjodh nga demokratët për të pasuar Jean-Claude Juncker si president të Komisionit Evropian, kërcënoi hapur May duke thënë se kërkesa e saj për rinegociim mund të shtyjë Spanjën që të tentojë sërish të rrëmbejë Gjilbraltarin dhe që kostoja e divorcit me unionin mund prej 39 miliardë paund mund të rritet ende.

“Nëse ka tani një përpjekje të njëanshme për të rihapur marrëveshjen, do të ketë pasoja që jo vetëm duhet të negociohen përsëri, pra çështja e Gjibraltarit, pyetja se sa para duhet të paguajë Britania për të dalë, çështja e të drejtave të qytetarëve do të duhet të rinegociohet”, tha ai.

Kreu gjerman i Partisë Popullore Evropiane, shtoi: ‘Nëse rihapim (atë), atëherë gjithçka do të rihapet. Dhe për të qenë i sinqertë, nuk shoh shumë mundësi për këtë”.

Ai tha se ajo që nevojitet nga Britania është ‘orientim i qartë’ në marrëdhëniet afatgjata të të dy palëve.

May ka thënë se marrëveshja duhet të ri-shkruhet në qoftë se ajo ka shpresë për përmbysjen e e deputetëve që i rrëzuan me 230 vota, paktin e parë me BE-në. Ajo po i kërkon deputetëve të saj të votojnë për një kërkesë që kufiri irlandez të rishikohet për ta bërë atë të kufizuar në kohë.

Por, BE po e mbyll automatikisht derën, pasi paralajmërimi i Weber u pasua ndoqi ata të negociatorit të BE-së, zëvendësja e Michel Barnier, Sabine weyand, e cila kishte thënë se marrëveshja nuk mund të rihaper fare.

Dje, Weyand tha se qeveria britanike kishte nevojë për të ndryshuar pozicionin nëse do të kishte një marrëveshje në kohë për ditën e daljes më 29 mars.

Diplomatja gjermane, e cila ka qenë zëvendëse e Barnier gjatë negociatave të Brexit, tha se Brukseli kishte një ‘margjinë’ për lëvizje në deklaratën politike për marrëveshjen e tregtisë së ardhshme.

Por duke folur në një konferencë në Bruksel, ajo tha se marrëveshja e divorcit ishte e mbyllur dhe nuk do të kishte ‘asnjë negociata më shumë’, duke përjashtuar një afat kohor për backstop të kërkuar nga deputetët pro-Brexit të Partisë Konservatore.