Bota

Çfarë fshihet pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Uganda ndihmon Netanyahun të takohet me liderin e Sudanit

Të hënën, zyra e Netanyahut tha që ai u takua me Abdul Fattah al-Burhan në Uganda dhe ranë dakord për të filluar bashkëpunimin për normalizimin e lidhjeve midis tyre.

Një takim historik i kësaj të hënë midis kryeministrit të Izraelit dhe udhëheqësit kalimtar të Sudanit mori një shtytje të madhe nga vendet e rajonit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe Egjipti, si dhe fqinji i Sudanit, Uganda, tha një analist sudanez.

Takimi kishte për qëllim të çonte në një normalizim të marrëdhënieve midis dy vendeve për herë të parë që nga viti 1956, vit kur Sudani fitoi pavarësinë.

The Times e Israelit citoi një zyrtar sudan pa emër të thoshte që Emiratet e Bashkuara Arabe e kishin rregulluar takimin me mbështetjen e Arabisë Saudite dhe të Egjiptit. Një ditë para vizitës, media lokale në Ugandë tha që Uganda do të lehtësonte takimet midis Benjamin Netanyahu të Izraelit dhe disa udhëheqësve të kombeve afrikane me të cilët Izraelit i mungojnë lidhjet zyrtare.
Sh.B.A e përshëndeti Abdul Fattah Al-Burhan, kreun e Këshillit Sovran të Sudanit, pasi u takua me Netanyahun, duke thënë se kjo do të çonte në lidhje më të shëndetshme midis Sudanit dhe Uashingtonit.
Nga ana e saj, qeveria palestineze denoncoi takimin e së hënës në Entebbe, duke e konsideruar atë si një “goditje në shpinë” për popullin palestinez.

Plani i Emiratet e Bashkuara Arabe për Sudanin

Salah Aldoma, një analist politik në Universitetin Islamik Omdurman të Sudanit, tha se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe mbështetësit e saj rajonalë dhe pjesë të bashkësisë ndërkombëtare po imponojnë axhendën e tyre në Sudan të përqendruar në pengimin e sundimit të sovranit dhe transformimin demokratik në vend.

Duke folur për Agjensinë Anadolli, Aldoma tha se ai beson se Emiratet e Bashkuara Arabe po udhëheqin përpjekjet që kërkojnë sundimin ushtarak të vendit që nga rrëzimi i Presidentit Omar al-Bashir në Prill 2019 dhe po punon pa u lodhur për t’u dhënë atyre forcë mbi civilët.

Takimi me Netanyahu, tha Aldoma, tregoi “një qëndrim të qartë diktatorial nga gjenerali Al-Burhan, pasi ai mori një vendim kaq serioz dhe strategjik pa asnjë konsultim me kolegët e tij përfaqësues të popullit në qeveri, madje edhe në Këshillin Sovran, organin e tranzicionit, ose kabineti”.

Aldoma hodhi poshtë pretendimet e disa aktivistëve se kjo lëvizje do të çojë Sh.B.A. në heqjen e sanksioneve ndaj Sudanit ose heqjen e tij nga lista e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin.

“Al-Burhan dhe grupi i tij i gjeneralëve kanë frikë nga përgjegjësia për krimet e tyre të prishjes së protestës rreth selisë së ushtrisë së Sudanit në 3 qershorin e kaluar dhe shkelje të tjera, kështu që Emiratet e Bashkuara Arabe dhe aleatët e tij rajonalë mund të imponojnë lehtësisht axhendën e tyre”, ai tha.

“Ata në të vërtetë po shesin këtë pozicion për të siguruar veten e tyre, kështu që ata e vendosin qeverinë kalimtare në një pozitë shumë kritike përpara sudanezëve, si dhe komuniteteve rajonale dhe ndërkombëtare”.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe aleatët e saj rajonalë të Arabisë Saudite dhe Egjiptit po përdorin Sudanin për të provuar sa mbështetje mund të kërkojnë për të ashtuquajturin “Marrëveshja e Shekullit” plani i paqes i SHBA, i parashikuar si mjet që është duke kërkuar një fund të konfliktit izraelit-arab por që është denoncuar gjerësisht nga vendet arabe dhe muslimane.

-Roli i Ugandës

Izraeli ka zgjeruar lidhjet dhe ndikimin e tij në vendet afrikane gjatë viteve të fundit, dhe Sudani është një synim kryesor në këtë drejtim, madje edhe para rrëzimit të liderit të gjatë Bashir vitin e kaluar tha Khalid Ahmed, një gazetar sudanez me qendër në kryeqytetin e Ugandes, Kampala.

Ai i tha Agjensisë Anadolli që Uganda gjithashtu ka interes në lehtësimin e lidhjeve midis Izraelit dhe fqinjëve të tjerë afrikanë, përfshirë Sudanin, pasi vetë Uganda ka pranuar të vendosë misione diplomatike me Izraelin, duke i dhënë fund një bojkoti që daton nga viti 1972.

“Uganda është gjithashtu një vend me shumë ndikim në çështjet sudaneze për sa i përket ndërtimit të paqes, interesave të ndërsjella në Sudanin e Jugut dhe ombrellën e IGAD, Autoriteti Ndërqeveritar mbi Zhvillimin, midis çështjeve të tjera strategjike, kështu që mund të kishte luajtur një rol të madh në në këtë drejtim, veçanërisht pasi Uganda ka një të dërguar të veçantë për çështjet e Sudanit dhe Sudanit të Jugut”, tha Ahmed.

Në takimin e Netanyahu me liderin e Sudanit, ai tha se kishte shenja paraprakisht që do të ndodhin, duke cituar se si “ne pamë që qeveria e re e Sudanit ka filluar t’i japë fund pranisë së grupeve palestineze përfshirë Hamasin, lë të kuptohet për vendet e tjera, thashethemet se fluturimet izraelite do të kalonin përmes Hapësira ajrore sudaneze”, duke arritur kulmin në këtë takim, tha ai.

“Sudani është gjithashtu shumë i rëndësishëm për Izraelin pasi mund të përdor hapësirën e tij ajrore për të shkuar në Afrikën Perëndimore dhe kontinentet e tjera, dhe gjithashtu mund të zgjidhë krizën e tij të azilkërkuesve afrikanë”, shpjegoi ai.

“Sudani dhe Uganda janë gjithashtu afër burimeve të Nilit, midis çështjeve të tjera strategjike, dhe gjithashtu Khartoum ka nevojë që Izraeli të përdorë lidhjet e tij me SHBA dhe të lehtësojë sanksionet ndaj Sudanit dhe ta ndihmojë atë për të kapërcyer krizën e saj ekonomike”.

– Normalizimi

Falënderimet zyrtare të Sh.B.A për takimin konfirmuan që Al-Burhan dhe Netanyahu kanë rënë dakord të normalizojnë lidhjet dhe mardhëniet e vendeve të tyre.

“Sekretari i Shtetit Mike Pompeo foli me Kryetarin e Këshillit Sovran Sovran të Përgjithshëm Abdul Fattah al-Burhan më 2 shkurt 2020”, thuhet në një njoftim për shtyp të Departamentit të Shtetit.

“Të dy udhëheqësit nënvizuan dëshirën e tyre të përbashkët për të përmirësuar pjesëmarrjen aktive të Sudanit në rajon dhe bashkësitë ndërkombëtare dhe angazhimin e tyre për të punuar drejt një marrëdhënie dypalëshe më të fortë dhe më të shëndetshme Sh.B.S-Sudan.

“Sekretari Pompeo falënderoi gjeneral al-Burhan për udhëheqjen e tij në normalizimin e lidhjeve me Izraelin si rezultat i takimit të fundit të gjeneral al-Burhan me Kryeministrin Benjamin Netanyahu në Ugandë me ftesë të presidentit Ugandan Yoweri Museveni”.

– Dënimet e brendshme

Brenda Sudanit, shumë parti politike dhe grupe islamike denoncuan në mënyrë të bashkërenduar takimin me Netanyahu.

Amin Hassan Omer, një anëtar kryesor i Partisë së Kongresit Kombëtar (NCP), i tha Agjensisë Anadolli që populli sudanez nuk do të braktiste kurrë mbështetjen e tyre “të palëkundur” për Palestinezët dhe të drejtën e tyre për të krijuar një shtet të pavarur.

Në një fjalim, ai u zotua se populli sudanez do të bëjë një korrigjim të kursit pas këtij takimi, duke e zëvendësuar atë me “solidaritetin” e tyre të qartë me popullin palestinez.

Partia islamike e Partisë së Kongresit Popullor (PCP) gjithashtu kritikoi këtë veprim, duke i bërë thirrje Këshillit Sovran të refuzojë të njohë veprimin e Al-Burhan.

Abdul Hai Youssef, një klerik i lartë islamik Sudanez gjithashtu dënoi këtë veprim, duke e konsideruar atë si “tradhti” kundër kombeve islamike.

Partia Komuniste Sudaneze gjithashtu denoncoi takimin, duke i cilësuar lidhjet e normalizuara me Izraelin një lëshim të pakuptimtë që nuk do t’i sillte kurrë përfitime popullit Sudanez.

“Qëndrimi ynë në lidhje me çdo lidhje dhe mardhënie me Izraelin është shumë i qartë pasi jemi plotësisht kundër tyre”, tha Fathi Fadul, një zëdhënës i partisë.

“Ne besojmë se përbërësi ushtarak i qeverisë dëshiron të forcohet përmes mbështetjes së vendeve sioniste dhe imperialiste në botë në mënyrë që të abortojë transformimin demokratik të Sudanit”. /Gazetaimpakt/yenisafak/

 

Etiketa

OPINIONE