Cilat shtete i kanë ndërprerë lidhjet, me Tel Avivin në mes të luftës në Gaza?

Nga Reza Javadi

Mes bombardimeve të pamëshirshme të regjimit izraelit në Rripin e rrethuar të Gazës, qeveritë në mbarë botën po zgjohen me realitetin e okupimit dhe aparteidit izraelit. Deri më tani, nëntë vende në muajin e kaluar kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Tel Avivi si shenjë proteste kundër agresionit izraelit në territorin bregdetar me popullsi të dendur.

Regjimi izraelit nisi luftën kundër Gazës më 7 tetor pas Operacionit Stuhia al-Aksa nga lëvizja palestineze e rezistencës Hamas në përgjigje të mizorive të vazhdueshme kundër njerëzve në Gaza dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, si dhe përdhosjes së përsëritur të Xhamisë Al-Aksa. Sipas ministrisë së shëndetësisë së Gazës, numri i të vdekurve nga bombardimet e pandërprera izraelite në territorin bregdetar tashmë ka kaluar shifrën 10,000, shumica prej tyre fëmijë dhe gra.

Regjimi gjithashtu ka shkëputur një nga vendet më të dendura të populluara në botë nga furnizimet bazë si uji, energjia elektrike, ilaçet dhe karburantet. Mungesa e furnizimeve mjekësore dhe ushqimit ka lënë 2.3 milionë palestinezë në rrezik nga uria. Shumë grupe ndërkombëtare humanitare kanë paralajmëruar se sulmet e Izraelit në Gaza dhe bllokimi i tij ndaj furnizimeve thelbësore në territor përbëjnë krime lufte.

Cilat vende i kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Tel Avivi?

Të paktën tetë vende kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Tel Avivi javët e fundit, ndërsa një vend ka shkëputur plotësisht lidhjet e tij me regjimin pushtues për gjenocidin në Gaza. Afrika e Jugut është shteti i fundit që tërhoqi misionin e tij diplomatik në Tel Aviv në shenjë proteste kundër bombardimeve të pamëshirshme të Rripit të Gazës të rrethuar, duke e quajtur atë “gjenocid”.

“Qeveria e Afrikës së Jugut ka vendosur të tërheqë të gjithë diplomatët e saj në Tel Aviv për konsultim”, tha ministri i Presidencës Khumbudzo Ntshavheni në një konferencë për shtyp të hënën. Ajo kritikoi refuzimin e regjimit izraelit “për të respektuar ligjin ndërkombëtar dhe rezolutat e OKB-së”, duke shtuar se “një gjenocid nën mbikëqyrjen e komunitetit ndërkombëtar nuk mund të tolerohet”.

Ntshavheni nxitoi të shtonte se roli i ambasadorit izraelit në Afrikën e Jugut ishte “i paqëndrueshëm”.

Jordania, një aleat i ngushtë i SHBA-së në rajonin e Azisë Perëndimore, gjithashtu tërhoqi ambasadorin e saj nga territoret e pushtuara javën e kaluar, duke akuzuar regjimin izraelit se ka nxitur një “katastrofë humanitare të paprecedentë”. Qeveria jordaneze tha në atë kohë se vendimi i saj ishte një “shprehje e qëndrimit të Jordanisë për refuzimin dhe dënimin e luftës së furishme izraelite në Gaza, e cila po vret njerëz të pafajshëm dhe po shkakton një katastrofë humanitare të paprecedentë”.

Çadi gjithashtu iu bashkua bojkotit diplomatik të regjimit të Tel Avivit në fillim të kësaj jave duke tërhequr diplomatët e tij, duke përmendur “valën e paprecedentë të dhunës vdekjeprurëse” brenda Rripit të Gazës të rrethuar. “Përpara një tragjedie të tillë, Çadi dënon humbjen e shumë civilëve të pafajshëm dhe bën thirrje për një armëpushim për një zgjidhje të qëndrueshme të çështjes palestineze”, tha vendi afrikan në një deklaratë.

Turqia njoftoi gjithashtu se kishte tërhequr të dërguarin e saj për konsultime mes sulmeve izraelite.

Ministria e Jashtme turke në një deklaratë vuri në dukje se i dërguari u tërhoq “në funksion të tragjedisë humanitare të shpalosur në Gaza të shkaktuar nga sulmet e vazhdueshme nga Izraeli kundër civilëve dhe refuzimi i Izraelit ndaj thirrjeve për armëpushim dhe rrjedhës së vazhdueshme dhe të papenguar të ndihmës humanitare”. Më herët, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Izraelin për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe vrasjen e civilëve në Gaza dhe paralajmëroi ta çojë regjimin në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC).

Netanyahu “nuk është më dikush me të cilin mund të flasim, ne e kemi tejkaluar atë”, tha Erdogan.

Në Amerikën e Jugut, Kili dhe Kolumbia gjithashtu tërhoqën ambasadorët e tyre në Tel Aviv. Qeveria kiliane tha në një deklaratë se është e shqetësuar se regjimi izraelit po shkel ligjin ndërkombëtar në sulmet e tij në Rripin e Gazës të rrethuar.  Ai tha se sulmet e Izraelit në Gaza ishin “dënim kolektiv i popullatës civile palestineze në Gaza”, duke shtuar se ai nuk respekton “normat themelore të së drejtës ndërkombëtare”.

Qeveria kolumbiane njoftoi vendimin për të tërhequr të dërguarin e saj në Tel Aviv, theksoi nevojën për një armëpushim dhe i kërkoi regjimit të ndjekë ligjin ndërkombëtar. Kjo erdhi pasi presidenti kolumbian Gustavo Petro në një postim në X dënoi bombardimet e regjimit izraelit në Gaza, duke e quajtur atë “gjenocid”. “Quhet gjenocid, ata e bëjnë për të larguar popullin palestinez nga Gaza dhe për ta marrë atë”, shkroi ai.

Presidenti i Hondurasit Xiomara Castro gjithashtu njoftoi javën e kaluar se vendi i Amerikës së Jugut po tërhiqte ambasadorin e tij në Tel Aviv. Në deklaratat e postuara për X, qeveria e Hondurasit përmendi “situatën e rëndë humanitare të vuajtur nga popullata civile palestineze në Rripin e Gazës” si arsye për vendimin e Kastros.

Cili shtet i ka ndërprerë lidhjet me Izraelin?

Bolivia, një vend në Amerikën e Jugut qendrore, u bë vendi i parë që kur regjimi izraelit nisi fushatën e tij bombarduese në Rripin e Gazës muajin e kaluar për të ndërprerë marrëdhëniet e tij diplomatike me Tel Avivin. Zëvendësministri i Jashtëm i Bolivisë në një konferencë për shtyp javën e kaluar tha se vendi vendosi të prishë marrëdhëniet diplomatike me regjimin izraelit “në shenjë mohimi dhe dënimi të ofensivës ushtarake agresive dhe joproporcionale izraelite që po ndodh në Rripin e Gazës”.

“Ne kërkojmë t’i jepet fund sulmeve  në Rripin e Gazës “të cilat deri më tani kanë shkaktuar mijëra të vdekur civilë dhe zhvendosje të detyruar të palestinezëve,” vuri në dukje ajo. Grupi i rezistencës Hamas përshëndeti vendimin e Bolivisë për të ndërprerë lidhjet me regjimin izraelit dhe u bëri thirrje vendeve arabe që kanë normalizuar marrëdhëniet e tyre me Tel Avivin të ndjekin shembullin.

Bolivia më parë ndërpreu lidhjet me Izraelin në vitin 2008 nën udhëheqjen e majtë të ish-presidentit Evo Morales në shenjë proteste ndaj veprimeve të Izraelit në Gaza, por marrëdhëniet u rivendosën në vitin 2020. Duke reaguar ndaj zhvillimeve në Gaza, Morales në një postim në rrjetet sociale tha se populli i vendit të Amerikës së Jugut “do të dënojë gjithmonë pushtimin e paligjshëm izraelit të Palestinës”.

“Populli bolivian gjithmonë do të dënojë pushtimin e paligjshëm izraelit të territoreve palestineze, agresionet sistematike kundër popullit palestinez dhe luftën e tyre për pavarësi. Ata janë shkaqet e vërteta të konfliktit, të mos i denoncosh do të thotë të jesh bashkëpunëtor”, shkruan ai në X. Ai pohoi se “solidariteti midis popujve është baza e një shoqërie më të drejtë dhe më dinjitoze” dhe vuri në dukje se “nuk është e mundur që një qeveri e Revolucionit Demokratik dhe Kulturor të mbrojë politikën pushtuese dhe ekspansioniste të Izraelit”.

“Kur një popull mbron sovranitetin e tij, ata e quajnë atë terrorist. Por kur Shtetet e Bashkuara financojnë luftëra, pushtime të armatosura, grusht shteti dhe vrasje, ato flasin për demokraci,” pohoi ai.

Cili vend që u normalizua me Izraelin tërhoqi ambasadorin e tij?

Parlamenti i Bahreinit njoftoi javën e kaluar se i tij në territoret e pushtuara ishte kthyer në vendin arab ndërsa ambasadori izraelit në Bahrein ishte larguar gjithashtu. “Këshilli i Përfaqësuesve pohon se ambasadori izraelit në mbretërinë e Bahreinit është larguar nga Bahreini dhe mbretëria e Bahreinit ka vendosur për kthimin e ambasadorit të Bahreinit në Izrael”, tha parlamenti në një deklaratë.

Pas njoftimit të parlamentit, qeveria në Manama konfirmoi gjithashtu të enjten se ambasadori i saj po kthehej dhe se ambasadori i Izraelit në Manama ishte larguar “pak kohë më parë”. Deklarata nuk përmendi në mënyrë specifike ndërprerjen e marrëdhënieve ekonomike midis dy palëve, megjithëse thuhej se fluturimet mes tyre ishin pezulluar përkohësisht.

Bahreini ishte një nga vendet e pakta arabe që nënshkroi marrëveshjet jopopullore të normalizimit të mbështetur nga SHBA me regjimin izraelit në vitin 2020. Megjithatë, sipas nënkryetarit të organit legjislativ të Bahreinit, Asambleja Kombëtare e Bahreinit po bën presion për të ndryshuar normalizimin e marrëdhënieve midis mbretërisë së Gjirit Persik dhe Izraelit.

Në një intervistë të fundit, Abdul Nabi Salman tha se kërkesat e ligjvënësve të Bahrejnit janë një pasqyrim i aspiratave të popullit të tyre, duke shtuar se kërkesa më e rëndësishme publike është ndërprerja e të gjitha lidhjeve me Izraelin dhe anulimi i Marrëveshjes së Abrahamit.

Cilat vende e kanë mbështetur vazhdimisht Palestinën?

Ndërkohë, disa vende, që nuk kanë lidhje formale me regjimin izraelit, kanë kritikuar pa mëdyshje gjenocidin izraelit në Gazën e rrethuar dhe kanë bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm. Një prej tyre është Republika Islamike e Iranit, e cila ka një qëndrim të qartë për çështjen palestineze.

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei ka lëshuar një sërë deklaratash javët e fundit, duke dënuar bombardimet e regjimit izraelit në Gaza dhe duke bërë thirrje për një armëpushim si dhe bojkotimin e regjimit. Duke iu drejtuar një tubimi studentësh të mërkurën, Ayatollah Khamenei përshëndeti rezistencën palestineze për luftën e saj të guximshme kundër regjimit pushtues të mbështetur nga Perëndimi.

Ai tha se njerëzit në Rripin e Gazës të rrethuar “kanë trazuar ndërgjegjen njerëzore me durimin e tyre”, duke treguar për demonstratat masive pro-palestineze në vende të ndryshme në javët e fundit. “Bota e imperializmit ka dalë me bomba, presion ushtarak, tragjedi dhe krime, por duhet ta dini se fuqia e besimit do t’i kapërcejë të gjitha këto”, theksoi Lideri.

Presidenti Ebrahim Raeisi gjithashtu ka folur me shumë liderë botërorë javët e fundit dhe ka kërkuar t’i jepet fund fushatës gjenocidale izraelite në Gaza. Ai ka planifikuar të marrë pjesë në një takim të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Arabinë Saudite të dielën. Në një bisedë telefonike me udhëheqësin e Kishës Katolike Papa Françesku këtë javë, Presidenti Raeisi i përshkroi sulmet izraelite si “gjenocidin më të madh të shekullit”.

“Krimet e tmerrshme dhe të paprecedentë të regjimit uzurpator sionist në martirizimin e afro 10,000 njerëzve, duke përfshirë 4,000 fëmijë dhe 2,500 gra në Gaza, është gjenocidi më i madh i shekullit”. Presidenti kritikoi disa vende perëndimore që mbështesin krimet e Izraelit pavarësisht nga protesta globale kundër tyre, duke thënë: “Çfarë përgjigje mund t’u japin popujve të botës vendet që mbështesin këtë regjim përballë krimeve të tilla tronditëse?”

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin irakian Mohammed Shia al-Sudani në Teheran të hënën, presidenti Raeisi tha se regjimi izraelit, i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane, po kryen krime të tmerrshme kundër njerëzimit dhe gjenocid në Palestinë, veçanërisht kundër fëmijëve.

“Ne besojmë se bombardimet izraelite kundër Gazës duhet të ndalen sa më shpejt të jetë e mundur dhe duhet të vendoset një armëpushim,” tha ai. Ndërsa Iraku abstenoi nga rezoluta e OKB-së për një armëpushim në Gaza, ai i ka cilësuar sulmet në Gaza një “vazhdim i shtypjes së palestinezëve” nën okupimin e Izraelit. Në një takim me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në fillim të kësaj jave, kryeministri irakian Mohammed Shia Al-Sudani tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të mbajë përgjegjësi për “masakrat” që po kryen Izraeli në Rripin e Gazës.

Cilat janë vendet e tjera që dënuan gjenocidin në Gaza?

Qeveria pakistaneze, e cila nuk ka lidhje diplomatike me regjimin izraelit, ka dënuar ashpër gjenocidin në Rripin e Gazës. Vendi i Azisë Jugore ka parë demonstrata masive në favor të Palestinës javët e fundit. Malajzia dhe Indonezia kanë kërkuar gjithashtu një fund të menjëhershëm të dhunës në Gaza dhe theksuan se pushtimi i territoreve palestineze nga Izraeli është shkaku kryesor i konfliktit.

Në Amerikën e Jugut, Brazili dhe Kuba e kanë dënuar ashpër dhunën e përjetësuar nga regjimi izraelit, duke ia atribuar atë shkeljes së gjatë të të drejtave palestineze. Ministri i Jashtëm i Brazilit, Mauro Luiz Iecker Vieira tha muajin e kaluar se vendi i tij “e ka marrë me shqetësim lajmin se forcat izraelite kërkuan që të gjithë civilët më shumë se një milion që jetojnë në Gazën veriore të largohen brenda 24 orëve”.

Venezuela është një tjetër vend i Amerikës së Jugut që dënon regjimin izraelit të aparteidit.

Qeveria e Venezuelës u kërkoi gjithashtu Kombeve të Bashkuara të përmbushin rolin e saj si garantues i paqes dhe ligjshmërisë ndërkombëtare. Midis shteteve arabe periferike të Gjirit Persik, Katari i pasur me naftë, i cili ofron ndihmë të konsiderueshme për rajonin e Gazës, tha se Izraeli ishte “i vetmi përgjegjës për përshkallëzimin e vazhdueshëm për shkak të shkeljeve të vazhdueshme të të drejtave të popullit palestinez”.

Ministria e Jashtme e Kuvajtit shprehu gjithashtu shqetësim për përshkallëzimin në Gaza, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndalojë dhunën, të mbrojë popullin palestinez dhe t’i japë fund provokimeve të Izraelit. Ndërkohë, Irlanda është ndër vendet e pakta evropiane që denoncon sulmet izraelite kundër Gazës.

Kryeministri i Irlandës Leo Varadkar dënoi veprimet e Izraelit për ndërprerjen e energjisë, furnizimit me karburant dhe ujit, duke e quajtur atë shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe dënim kolektiv./gazetaimpakt/ presstv.ir

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne