Dhjetëra mijëra atletë marrin pjesë në maratonën e Parisit

Maratona tradicionalisht ka filluar nga lagjja Champs-Elysess e Parisit ndërsa atletët më pas kalojnë përmes sheshit Concorde deri tek bulevardi Foch.

 Maratona ndërkombëtare e Parisit sot mbahet për të 41-ën herë me radhë ndërsa edhe këtë vit ka tubuar dhjetëra mijëra atletë dhe rekreativë, raporton Anadolu Agency (AA).

Maratona tradicionalisht ka filluar nga lagjja Champs-Elysess e Parisit ndërsa atletët më pas kalojnë përmes sheshit Concorde deri tek bulevardi Foch.

Kjo është një nga maratonat më prestigjioze në botë, gjatë së cilës rreth 50.000 pjesëmarrës të cilët do të njihen me të gjitha monumentet e kryeqendrës franceze.

Maratona e sivjemë organizohet nën masa të shtuara të sigurisë./ AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne