Bota

Emiratet e Bashkuara Arabe ndalojnë vizat e reja për shtetasit e 13 shteteve kryesisht muslimane, përfshirë Turqinë

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndaluar lëshimin e vizave të reja për qytetarët e 13 vendeve me shumicë muslimane, duke përfshirë Iranin, Sirinë dhe Somalinë, sipas një dokumenti të lëshuar nga një organizatë në pronësi të shtetit.

Dokumenti, i cili iu dërgua kompanive që operojnë në park dhe u pa nga Reuters, citoi një qarkore të imigracionit që hyri në fuqi më 18 nëntor.

Ai tha se aplikimet për punësim të ri dhe viza vizite ishin pezulluar për shtetasit, të cilët janë jashtë Emirateve të Bashkuara Arabe, nga 13 vendet, përfshirë Afganistanin, Libinë dhe Jemenin, deri në një njoftim tjetër.

Ndalimi i vizave zbatohet gjithashtu për shtetasit e Algjerisë, Kenisë, Irakut, Libanit, Pakistanit, Tunizisë dhe Turqisë, thotë dokumenti.

Nuk ishte e qartë nëse kishte ndonjë përjashtim nga ndalimi.

Autoriteti Federal i Identitetit dhe Shtetësisë i Emirateve të Bashkuara Arabe nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm kur u kontaktua nga Reuters.

Një burim i informuar për këtë çështje i tha Reuters se Emiratet e Bashkuara Arabe kishin ndaluar përkohësisht lëshimin e vizave të reja për Afganët, Pakistanezët dhe shtetasit e disa vendeve të tjera lidhur me çështjet e sigurisë.

Burimi nuk tha cilat ishin këto shqetësime por tha se ndalimi i vizave pritej të zgjaste për një periudhë të shkurtër.

Javën e kaluar, ministria e jashtme e Pakistanit tha se Emiratet e Bashkuara Arabe kishin ndaluar përpunimin e vizave të reja për shtetasit e tyre dhe ato të disa vendeve të tjera.

Ai tha se po kërkonte informacion nga Emiratet e Bashkuara Arabe mbi arsyen e pezullimit, por mendonte se kishte të bënte me pandeminë e koronavirusit.

Ministria pakistaneze dhe burimi thanë se ata që kishin viza të vlefshme nuk ishin prekur nga kufizimet e reja dhe mund të hynin në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ndërkohë, “Times of Israel” raportoi të hënën se Tel Aviv dhe Abu Dhabi kanë rënë dakord mbi një propozim që do të lejojë izraelitët të udhëtojnë në Emiratet e Bashkuara Arabe brenda disa ditësh, edhe pse procedurat e heqjes së vizave nuk kanë hyrë ende në fuqi. Të dy vendet bënë një marrëveshje normalizimi që përfshin gjithashtu një program të heqjes së vizave, në Uashington./GazetaImpakt/dailysabah/