Erdogan: Azerbajxhani pranë fitorës në Malësi të Karabakut

Azerbajxhani, i cili shënon suksese të shumta në çlirimin e territoreve të okupuara nga Armenia, është shumë afër fitores në Malësinë e Karabakut, deklaroi presidenti i Turqisë.

“Ne jemi afër fitores”, theksoi Recep Tayyip Erdoğan gjatë një kongresi të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në jug të Turqisë.

Turqia ka mbështetur prej kohësh pretendimet e ligjshme territoriale të Azerbajxhanit fqinj në Malësinë e Karabakut ose Nagorno-Karabak, një rajon i Kaukazit i okupuar ilegalisht nga Armenia për gati tre dekada.

Duke folur në Kahramanmaraş, Erdoğan tha se është i lumtur kur dëgjon lajme pozitive nga Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev përmes telefonit.

Që kur shpërthyen konfliktet e reja më 27 shtator, Armenia ka sulmuar vazhdimisht civilët dhe forcat azerbajxhanase, madje duke shkelur tre armëpushime humanitare.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut dhe zonat përreth, të cilat së bashku përbëjnë rreth 20 për qind të territorit të Azerbajxhanit.

Ndërsa fuqitë botërore kanë bërë thirrje për armëpushim të qëndrueshëm, Turqia ka mbështetur të drejtën e Bakut për vetëmbrojtje duke kërkuar tërheqjen e forcave pushtuese të Armenisë.

Rezoluta të shumta të OKB-së kërkojnë gjithashtu tërheqjen e forcave okupuese.

Piknik në Maraş, Qipro Veriore

Erdoğan shtoi se ai planifikon të organizojë një piknik më 15 nëntor në Maraş, në qytetin e Qipros Turke Gazimağuşa (Famagusta), së bashku me Devlet Bahceli, kreun e Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP), aleati parlamentar dhe zgjedhor të AK Partisë.

Qyteti i braktisur Maraş u rihap pjesërisht muajin e kaluar për përdorim publik.

Qiproja është ndarë që nga viti 1974, kur grushti i shtetit në Qipron Greke u pasua nga dhuna kundër turqve të ishullit dhe ndërhyrja e Ankarasë si një fuqi garantuese.

Në lidhje me ishullin është zhvilluar një proces paqësor brenda dhe jashtë viteve të fundit, duke përfshirë iniciativën e dështuar të vitit 2017 në Zvicër nën kujdesin e vendeve garantuese Turqisë, Greqisë dhe Mbretërisë së Bashkuar./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne