Bota Kuriozitete

Fluturimi i rusëve në Hënë, flet drejtori i agjencisë: Shkuam për të parë nëse amerikanët janë atje

epa01797774 A NASA handout photo dated 20 July 1969 showing the Apollo 11 mission's lunar module inspection after undocking, with the surface of the moon in the foreground and the Earth in the background. On 20 July 2009 the world marks forty years since the first human set foot on the moon. In 1961, US President John F. Kennedy had a challenge for NASA -- to land a man on the moon before the end of the decade. The first Apollo missions were spent getting ready for the moon landing. Apollo 8 and Apollo 10 even flew all the way to the moon, around it, and back to Earth. Apollo 11 traveled to the moon and arrived in lunar orbit on 19 July 1969. EPA/NASA / HO EDITORIAL USE ONLY

Drejtori i agjencisë ruse Roskomos, Dmitry Rogozin tha se misioni i propozuar rus në hënë do të kishte për detyrë të kontrollonte nëse amerikanët ishin vërtet atje.

“Ne vendosëm një qëllim për të fluturuar dhe për të kontrolluar nëse ata ishin aty apo jo”,
tha Rogozin me humor në një video të postuar në Twitter.

Rogozin tha se kjo në përgjigje të pyetjes nëse NASA me të vërtetë fluturoi në Hënë gati 50 vjet më parë, raporton AP, duke theksuar se Rogozin e tha këtë me një ton sarkastik.

Agjencia amerikane gjithashtu deklaron se “komploti me misionin e NASA-s në hënë është një fenomen i zakonshëm në Rusi”.

Bashkimi Sovjetik hoqi programin e fluturimit në hënë në mesin e viteve ’70, pas shpërthimit të katër raketave.

Në vitin 2015, një ish-zëdhënës i Komitetit Hetues të Rusisë bëri thirrje për një hetim mbi fluturimin e NASA-s në hënë, kujton AP.

OPINIONE