Bota

FOTOT/ Bota në ankth për hakmarrjen e Putinit, ja lëvizja e fundit e Rusisë: Drejt Sirise luftëanije me armatim…

Nderkohe qe bota pret me ankth pergjigjen e Putinit pas sulmit te SHBA dhe aleateve kunder Sirise, zhvillime te reja vijne nga Rusia.

Luftanjat e ngarkuara me tanke, kamionë ushtarakë dhe anije patrullimi të blinduara lundrojnë drejt Lindjes së Mesme, te nisura nga Rusia.

Dy anije luftarake ruse të ngarkuara me automjete ushtarake janë vërejtur gjatë rrugës për në Siri, pasi sulmet ajrore të premten të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara zhdukën tre zona të dyshuara të armëve kimike.

Një anije e Alligator u ul pa duke zbritur Bosforin të dielën. Anija u zbulua në rrugën e saj drejt bazës detare ruse në Tartus në bregun jugor sirian.

Anija ishte e ngarkuar me tanke, kamionë, ambulanca dhe një radar IED. Një tjeter mjet me armatim te rende u pa duke shkuar për ne Tartus, që mbante anije patrullimi me shpejtësi të lartë, një strukturë të përkohshme të urës dhe disa kamionë. Imazhet u vendosën në mediat sociale nga vëzhguesi detar i Bosforit Yörük Işık.

Ata vijnë pas fushatës së premten të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër regjimit të Bashar al-Assad dhe një sulmi të armëve kimike që vrau brutalisht 75 civilë.