Emisioni IMPAKT

Gratë dhe fëmitë shqiptarë në kampin al-Hol të kurdëve dhe tragjedia e Alvinit

Dr. Olsi Jazexhi komenton emisionin Opinion në TV Klan mbi vuajtjet e Alvinit, një fëmijë shqiptarë në kampin al-Hol. Ai tregon mbi vrasjet, vuajtjet, përdhunimet dhe tmerrin të cilin shqiptarët kanë përjetuar në kampet e kurdëve që prej rënies së Shtetit Islamik në Raka n1% vitin 2017.

Analizohet ndërhyrja e amerikanëve, turqve, sauditëve, katarasve, emirateve, francezeve etj dhe dërgimi i diversanteve – xhihadiste në Siri. Tregohet pse shqiptarët shkuan të bëjnë xhihad në Siri dhe si më pas u shpallën terroristë dhe u vranë.

Ndërhyrja turke në Siri kundër shtetit të Rojaves – dhe PKK – dhe aleanca Turqi – Rusi – Iran së bashku me vendimin e presidentit Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria më në fund po mundëson lirimin e pengjeve shqiptare nga kampet e përqendrimit kurd./gazetaimpakt