Bota

I Biri: Studiuesi saudit Salman Odah mohoi vetëmbrojtjen në gjykatë

Një burg saudit ka ndaluar vizitat familjare për dijetarin e arrestuar saudit Salman al-Odah, gjoja me kërkesën e tij, thotë djali i tij.

Abdullah al-Odah tha që familjes së tij iu mohua hyrja te studiuesi në burgun Rijad al-Haer të hënën.

Administrata e burgut, tha Abdullah në Twitter, i tha familjes se ndalimi i vizitave erdhi me kërkesën e Odah, pasi ai vendosi të “zhvillojë grevë kundër vizitave” pasi iu mohua vetëmbrojtja në seancën e fundit gjyqësore.

Odah, 61 vjeç, është një studiues dhe klerik sunit me famë ndërkombëtare, i njohur për pikëpamjet e tij përparimtare.

Ai u arrestua në shtator 2017 menjëherë pasi shkroi në twitter një lutje për pajtimin midis Arabisë Saudite dhe ish-aleatit të saj rajonal Katar, tre muaj pasi Rijadi filloi një bllokadë kundër Katarit.

Odah po përballet me një dënim me vdekje dhe një gjykatë pritej të shpallte një aktgjykim në dhjetor. Megjithatë pas disa shtyrjesh, gjykata vendosi që ajo të hapte një seri të re seancash në javët në vijim, sipas djalit të tij.

Abdullah ka qenë një përkrahës i zërit të babait të tij, duke punuar për të siguruar mbështetje ndërkombëtare për të parandaluar ekzekutimin e tij, për të cilin ai ka thënë se do të ishte “vrasje e sanksionuar nga shteti”.

Amnesty International në mënyrë të përsëritur i ka bërë thirrje mbretit Salman të Arabisë Saudite që të lirojë Odah.

“Shprehja e lirë e fjalës nuk duhet të luftohet me izolim në burg dhe dënim me vdekje”, tha grupi i të drejtave muajin e kaluar.

Gjykata e fshehtë

Pasi u mbajt për një vit pa akuza, në Shtator 2018 Odah u paraqit në një seancë të mbyllur të Gjykatës Speciale Penale, një gjykatë e ngritur nga ministria e brendshme për të gjykuar çështjet e terrorizmit. Odah u akuzua atëherë nga prokurori special për 37 akuza për terrorizëm.

Akuzat ndaj tij përfshinin ekspozimin e “padrejtësive ndaj të burgosurve” dhe “shprehjes së cinizmit dhe sarkazmës për arritjet e qeverisë”.

Odah gjithashtu është akuzuar për lidhje me familjen mbretërore të Katarit, me qeverinë Saudite duke cituar gatishmërinë e tij publike për të mbështetur bojkotin e udhëhequr nga Sauditë kundër emiratit.

Familja e tij i ka mohuar vazhdimisht akuzat.

Në maj, burimet i thanë MEE se autoritetet saudite ishin të vendosur për të ekzekutuar Odah dhe dy studiues të tjerë të moderuar, Awad al-Qarni dhe Ali al-Omari.

Lajmi erdhi vetëm disa javë pasi qeveria Saudite ekzekutoi 37 burra, kryesisht aktivistë nga pakica shiitë e vendit me akuzat për terrorizëm.

Në atë kohë, kishte zëra se ekzekutimi në masë ishte duke u përdorur si një mënyrë gjykimi dhe dënimi për të parë se sa i fortë do të ishte reagimi ndërkombëtar.

Në 10 muajt e parë të vitit 2019, qeveria Saudite iu ka prerë kokën e 164 personave deri në tetor, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm të vendosur në 2015, sipas një zyrtari nga Organizata Saudite Evropiane për të Drejtat e Njeriut./Gazetaimpkat/https://www.middleeasteye

OPINIONE