I dyshuari kryesor për vrasjen e Khashoggi rishfaqet në publik ndërsa Princi viziton Parisin

Fotografia e profilit të llogarisë në Twitter të Saoud Al Qahtani, e pezulluar që nga viti 2019. © Twitter

Një nga të dyshuarit kryesorë në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018 ka dalë nga hija ndërsa Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman (MBS) viziton Parisin në një përpjekje për të rikuperuar imazhin e tij në Perëndim. Disa video që qarkullojnë në rrjetet sociale kanë treguar Saoud al-Qahtani, ish-këshilltarin e MBS-së për mediat, duke bërë një paraqitje shumë të njohur në Jeddah.

I parë në një nga videot që qarkulloi në mediat sociale fundjavën e kaluar, Saoud al-Qahtani, një ish-këshilltar special i princit të kurorës të Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman (MBS), ishte i gjithë i buzëqeshur, i ndihmuar nga një bastun në këmbë dhe i shoqëruar nga një grup njerëzish.

Pamjet në internet të postuara në Twitter treguan Qahtanin në një mbledhje shoqërore të organizuar nga një zhvillues saudit i pasurive të patundshme në qytetin port të Detit të Kuq të Jeddah më 18 qershor.

Deri më tani, pasardhësi i pretenduar i princit të kurorës kishte mbajtur një profil të ulët dhe nuk ishte parë publikisht që nga vrasja e gazetarit 59-vjeçar saudit Jamal Khashoggi në 2018. Ky i fundit, një kritik i gjatë i familjes mbretërore saudite dhe një kolumnist për The Washington Post, u vra më 2 tetor 2018 brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. Trupi i tij nuk u gjet kurrë.

Edhe pse konsiderohet si një nga orkestruesit kryesorë të vrasjes nga Uashingtoni pas hetimeve të shumta, Qahtani u lirua nga një gjykatë saudite në dhjetor 2019.

Një rikthim për Qahtanin?
Rishfaqja e Qahtanit të dielën e kaluar vjen në një kohë kur MBS po kërkon të rregullojë marrëdhëniet me Perëndimin pasi u mënjanua që nga afera Khashoggi.

Aktualisht në Paris  .l mmmpër një vizitë të zgjeruar shtetërore, sundimtari de fakto i Arabisë Saudite u takua me presidentin francez Emmanuel Macron të premten e kaluar dhe po merr pjesë në Samitin e së enjtes për një Pakt të Ri Financiar Global që synon të rimendojë sistemin financiar të botës për të llogaritur pasojat e ndryshimeve klimatike.

Ndërsa qendrat e vëmendjes pariziene janë përqendruar te MBS teksa ai magjeps rrugën e tij për t’u kthyer në qarqet perëndimore, dalja publike e Qahtanit nuk ishte aspak e pavërejtur në skenën ndërkombëtare, duke mbledhur lëvdata nga disa dhe kritika nga të tjerët.

“Duket se ai është i shkatërruar mendërisht dhe fizikisht, sepse kjo është pak për të përballë asaj që ka bërë kundër të pafajshmëve”, tha e fejuara e Khashoggi, Hatice Cengiz, përmes llogarisë së saj në Twitter.

يبدو انه منهار نفسيا وجسديا فهذا قليل له أمام ماقام به في حق الأبرياء، تبا له و أمثاله. https://t.co/Zhh50LI6jQ — Hatice Cengiz خديجة (@mercan_resifi) 18 qershor 2023
Një reagim i ngjashëm erdhi nga familja e aktivistes saudite për të drejtat e grave, Loujain al-Hathloul, e cila u lirua në vitin 2021 pasi kaloi gati tre vjet në burg, ku edhe u torturua.

“Al-Qhatani, i cili u identifikua si organizatori pas vrasjes së Khashoggi, është shfaqur në publik. Ai është gjithashtu ai që torturoi motrën time Loujain. MBS duke mirëpritur al-Asadin dhe tani duke rehabilituar Saud al-Qahtani,” tha motra Lina al-Hathloul në një postim në Twitter.

— Lina Alhathloul لينا الهذلول (@LinaAlhathloul) 18 qershor 2023
Në një intervistë, motra e Hathloul pretendoi se Qahtani mbikëqyrte torturimin e Hathloul dhe vetë e kërcënoi se do ta përdhunonte dhe ta vriste.

Ashtu si familja Hathloul, shumë nuk ishin të bindur, pavarësisht vendimit të gjykatës saudite, për pafajësinë e Qahtanit në çështjen Khashoggi. Sistemi i drejtësisë turke vazhdoi hetimet deri në prill të vitit të kaluar, kur gjykimi i 26 të dyshuarve, përfshirë Qahtanin, u pezullua dhe u transferua në Arabinë Saudite.

Riadi e shkarkoi Qahtanin nga posti i tij si këshilltar mbretëror në një përpjekje për të qetësuar protestën ndërkombëtare të shkaktuar nga afera Khashoggi.

Pavarësisht se humbi vendin e tij zyrtar në tryezën e princit të kurorës, shumë sugjerojnë se Qahtani është ende i përfshirë në rrethin e brendshëm të MBS dhe mbetet aktiv në operacionet kibernetike të Arabisë Saudite, gjë që është thelbësore për të ndihmuar regjimin të mbysë zërat kundërshtues.

Fajtor pa dyshim
Në nëntor 2018, një muaj pas vdekjes së Khashoggi, Thesari i SHBA vendosi sanksione ndaj 17 shtetasve sauditë, përfshirë Qahtanin, për përfshirjen e tyre në çështjen Khashoggi. “Saud al-Qahtani është një zyrtar i lartë i Qeverisë së Arabisë Saudite, i cili ishte pjesë e planifikimit dhe ekzekutimit të operacionit që çoi në vrasjen e zotit Khashoggi në Konsullatën Saudite në Stamboll, Turqi, më 2 tetor 2018. tha në deklaratën e saj për shtyp Thesari i SHBA-së.

Në një artikull të botuar nga Reuters duke cituar inteligjencën turke dhe arabe, prania e Qahtanit gjatë vrasjes së Khashoggi ishte, megjithëse virtuale përmes Skype, një pjesë kyçe e veprës.

Duke fyer Khashoggi përmes telefonit përpara se të urdhëronte vrasjen e tij pasi gazetarit iu zu pritë në konsullatën saudite në Turqi, Qahtani më vonë udhëzoi njerëzit e tij që të asgjësonin trupin e Khashoggi. Ai u citua të thoshte “Më sillni kokën e qenit”.

Qahtani gjithmonë e ka mohuar rolin e tij  pa miratimin e princit të kurorës.

“A mendoni se unë i marr vendimet vetë? Unë jam një punonjës dhe zbatoj me besnikëri urdhrat e zotit tim mbretit dhe zotit tim princit të kurorës,” shkroi ai në llogarinë e tij në Twitter,  e cila që atëherë është bllokuar, në gusht 2017.
Sipas një raporti të inteligjencës të lëshuar në vitin 2021, MBS “aprovoi një operacion në Stamboll, Turqi për të kapur ose vrarë gazetarin saudit Jamal Khashoggi”. Duke cituar ndikimin e MBS, raporti tha se ishte “shumë e pamundur” që vrasja e vitit 2018 mund të kishte ndodhur pa miratimin e tij.

Qeveria amerikane megjithatë është përmbajtur nga sanksionimi i sundimtarit de fakto të Arabisë Saudite; administrata Biden afirmoi imunitetin e MBS si kreu i shtetit në nëntor 2022. Kjo rezultoi në rrëzimin e një gjykate amerikane të një padie civile të ngritur nga Cengiz vitin e kaluar kundër princit të kurorës saudit.

Ndërsa vrasja e Khashoggi erdhi si një tronditje për shumë njerëz, vetë Khashoggi kishte vënë në dukje në një rubrikë të Washington Post në shkurt 2018 se regjimi saudit synon shkrimtarët dhe gazetarët që flasin kundër MBS, madje duke drejtuar gishtin akuzues në Qahtani, i mbiquajtur “Z. Hashtag ” që nga koha kur ai ishte në krye të një njësie dixhitale, misioni i së cilës ishte të frikësonte kritikët e familjes mbretërore saudite.

“Gjatë 18 muajve të fundit, ekipi i komunikimit i MBS brenda Oborrit Mbretëror ka ndëshkuar publikisht, dhe më keq, ka frikësuar këdo që nuk pajtohet. Saud Al-Qahtani, udhëheqësi i asaj njësie, ka një listë të zezë dhe u bën thirrje sauditëve t’i shtojnë emra në të. Shkrimtarët si unë, kritikat e të cilit ofrohen me respekt, duket se konsiderohen më të rrezikshëm se opozita më e ashpër saudite me bazë në Londër”, shkroi ai./GazetaImpakt/France24

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne