Izraeli vazhdon sulmet në Rafah pavarësisht urdhrit të gjykatës së OKB-së, disa të vdekur dhe të plagosur

Disa palestinezë u vranë dhe u plagosën të shtunën pas sulmeve ajrore izraelite në Rafah në jug të Rripit të Gazës, raporton korrespondenti i Anadolus në terren.

Një avion luftarak synoi një grumbull civilësh në kampin e refugjatëve Shaboura në qendër të Rafahut. Avionë të tjerë luftarakë izraelitë bombarduan disa shtëpi në qendër të qytetit Rafah dhe kryen sulme ajrore në tokat bujqësore në zonë, tha korrespondenti.

Në një tjetër përshkallëzim të sulmeve në Rafah, Anadolu raporton se artileria izraelite shënjestroi një apartament në kullën rezidenciale Al-Fayrouz në lagjen Tel Al-Sultan në perëndim të qytetit, duke plagosur tre palestinezë. Ndërkohë, dronët izraelitë qëlluan në drejtim të kampit Shaboura, duke plagosur një qytetar, thanë burimet mjekësore për Anadolu.

Izraeli ka vrarë afro 36.000 palestinezë që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi në tetor të vitit të kaluar, në të cilin Tel Avivi thotë se u vranë rreth 1.200 njerëz. Më shumë se shtatë muaj pas fillimit të konfliktit, zona të gjera të Gazës janë në gërmadha, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të parandalojë forcat e tij nga kryerja e akteve të tilla dhe të sigurojë që ndihma humanitare të arrijë te civilët në Gaza. Në vendimin e saj të fundit të premten, gjykata e OKB-së urdhëroi Izraelin të ndalojë ofensivën e tij në qytetin jugor Rafah, të cilën e filloi më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne