Opinion

Kaos dhe gaz lotsjellës në Universitetin me shumicë myslimane në New Delhi (VIDEOS)

Nga: Adnan Abidi

Pas ditëve me trazirave të përqendruara rreth Universitetit Islam Jamia Millia në New Delhi, policia, thuhet se po ndiqte një turmë të dhunshme duke përdorur gaz lotsjellës, duke bërë arrestime dhe duke detyruar dhjetëra studentë të ikin.

Përgjigja e rëndë e policisë është e lidhur me valën e protestave myslimane në të gjithë vendin të shkaktuar nga Projektligji për Ndryshimin e Qytetarisë, i cili ka shkaktuar trazira në afërsi të Universitetit Kombëtarë të Muslimanëve në kryeqytetin Indian.

Zona është bërë një pikë e referimi përplasjesh me policinë, megjithëse studentët thonë se vetë kampusi deri më tani ka qenë i qetë.

Më herët gjatë ditës, policia bllokoi një marshim protestues për të lënë kampusin e universitetit, duke gjuajtur me gaz lotsjellës dhe duke arrestuar dhjetëra protestues, pasi turma po bëhej më e dhunshme dhe filloi të përdorë gurë.

 

Pamjet tregojnë qartë se policia hyri në kampus të Dielën në mbrëmje, dhe skena kaotike të studentëve që reagojnë ndaj këtij sulmi të papritur. Kryeprokurori Waseem Ahmed Khan tha që “nuk u dha asnjë leje” që oficerët të hynin, por ata e bënë këtë “me forcë”. Khan i tha ANI News se personeli dhe studentët u “rrahën dhe u detyruan të largohen nga kampusi”.

Studentët brenda kampusit këmbëngulin se protesta e tyre nuk ishte e dhunshme, dhe pretendojnë se policia hyri me dhunë në kolegj dhe përdori gaz lotësie. Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë kaos në ndërtesat e universitetit pasi mund të dëgjohen tingujt e xhamave që thyhen nga të shtëna armësh gjoja për kontrollin e rebelimit.

Videot e tjera treguan dhjetëra studentë duke ecur jashtë portave të universitetit me duar lart. Ndërkohë policia tha se ata nuk do të kishin “asnjë problem” me vetë universitetin.

“Interesi ynë i vetëm është ta shtyjmë turmën prapa, në mënyrë që ligji dhe rendi të mund të rikthehen në zonë. Ne nuk kemi asnjë problem me studentët e universitetit”, i tha ANI zv / komisari i policisë Chinmoy Biswal. Ai shtoi se gjashtë oficerë të tij ishin lënduar në këto përleshje.

Universiteti Kombëtarë i Muslimanëve anuloi të gjitha provimet e ardhshme dhe shpalli pushime deri në 6 janar, pikërisht në kulmin e trazirave.

Policia thotë se protestuesit jashtë universitetit i kanë vënë zjarrin autobuzëve dhe oficerët janë gjuajtur me gurë. Zjarrfikësit që punojnë për të shuar flakët janë lënduar. Zyrtarët kanë mbyllur të gjitha stacionet e transportit përreth universitetit dhe i kërkuan publikut që të shmangë zonën.

Pavarësisht polemikave projekt-ligji CAB u kthye në ligj nga Presidenti Nath Kovind në fillim të kësaj jave. Ai përshpejton shtetësinë për pakicat fetare që ikën nga Pakistani, Bangladeshi dhe Afganistani për në Indi para vitit 2015. Sidoqoftë, fakti që ai përjashton muslimanët është interpretuar si diskriminues, duke çuar në një valë zemërimi dhe trazirash. Dhuna u përshkallëzua shpejt veçanërisht në shtetin verilindor të Asamit, ku në përleshjet me forcat e sigurisë kanë konfirmuar pesë persona të vrarë, ndërsa qindra janë arrestuar.

Qeveria e kryeministrit indian Narendra Modi ka sqaruar se ligji nuk prek muslimanët e Indisë dhe se ai është krijuar për të mbrojtur, jo përndjekur grupe të caktuara. Logjika e ligjvënësve ishte se në vendet me shumicë myslimane ata kanë më pak mundësi të përjetojnë diskriminim./Gazetaimpakt/rt/

OPINIONE