Kontrata e Anwar El Ghazit u ndërpre nga Mainz për postimet pro Palestineze

Futbollisti holandez u suspendua më parë nga klubi për shkak të një postimi të fshirë në rrjetet sociale.

Klubi gjerman i futbollit Mainz 05 ka ndërprerë kontratën me Anwar El Ghazi për shkak të postimeve në rrjetet sociale në lidhje me konfliktin izraelito-palestinez.

Në një deklaratë të premten, Mainz tha se marrëveshja e El Ghazit ishte përfunduar për shkak të “komenteve dhe postimeve nga lojtari në mediat sociale” pa ofruar informacione të mëtejshme.

El Ghazi, 28 vjeç, ishte pezulluar më parë nga klubi për shkak të një postimi të fshirë në lidhje me konfliktin në Lindjen e Mesme, por u lejua të kthehej në stërvitje në fillim të kësaj jave.

“Qëndroni për atë që është e drejtë, edhe nëse do të thotë të qëndroni vetëm,” tha El Ghazi në një postim në mediat sociale pas përfundimit të tij.

“Humbja e mjeteve të jetesës sime nuk është asgjë kur krahasohet me ferrin që po lëshohet mbi të pafajshmit dhe të pambrojturit në Gaza,” tha ai.

Në një postim në rrjetet sociale më 27 tetor, ai kishte sqaruar se “në masën që deklaratat e mia të mëparshme në rrjetet sociale janë keqkuptuar, dua të bëj të qartë se qëndroj për paqen dhe humanizmin për të gjithë”.

Mainz tha të hënën se ata hoqën pezullimin dhe po i jepnin atij një shans të dytë, duke thënë se ai foli kundër terrorizmit të të gjitha llojeve, duke përfshirë edhe Hamasin, dhe gjithashtu nuk vuri në dyshim të drejtën e Izraelit për të ekzistuar.

Megjithatë, në një postim të mëtejshëm në mediat sociale të mërkurën, El Ghazi tregoi se klubi kishte lëshuar deklaratën e tij pa lejen e tij.

“Nuk pendohem dhe nuk jam penduar për pozicionin tim”, ka shkruar lojtari. “Unë nuk distancohem nga ajo që thashë dhe qëndroj, sot dhe gjithmonë deri në frymën time të fundit, për njerëzimin dhe të shtypurit.”

Ai postoi një deklaratë tjetër në të cilën ai dënoi “vrasjen e të gjithë civilëve të pafajshëm në Palestinë dhe Izrael”.

“Nuk mund të ketë kurrë asnjë justifikim për vrasjen e mbi 3500 fëmijëve në Gaza në tre javët e fundit… Unë dhe ne si botë nuk mund të heshtim me ndërgjegje. Ne duhet të bëjmë thirrje për t’i dhënë fund vrasjeve në Gaza tani”, shton postimi.

Para përfundimit të detyrës së El Ghazit të premten, prokurorët gjermanë e akuzuan atë për “shqetësim të paqes publike duke miratuar akte kriminale në lidhje me nxitjen e urrejtjes” përmes postimeve të tij në mediat sociale./AlJazeera/GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne