Rajoni

Kryeparlamentari maqedonas Talat Xhaferi pritet nga homologu turk, Ismail Kahraman

Kryetari i Kuvendit të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi i cili qëndron për vizitë zyrtar në Turqi, është pritur në një takim nga homologu i tij turk, Ismail Kahraman.

Kreu i Parlamentit të Turqisë, duke folur në takim shprehu kënaqësi për të qenë pritës i kryeparlamentarit Xhaferi dhe delegacionit të tij shoqërues.

Ndërkaq, Xhaferi vizitën e tij në Turqi e vlerësoi si një konfirmim të marrëdhënieve të mira midis dy shteteve. Ai poashtu falenderoi Turqinë për mbështetjen e treguar në anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, si dhe në çështjen e marrëdhënieve me Bashkimin Evropian (BE)./AA