Opinion

Kryetari i besimit hebre në Izrael është akuzuar për ngacmimin seksual të grave të Uashingtonit jep dorëheqjen nga posti!

Nga MARCY OSTER

Një kryetar i besimit hebre në Izrael është akuzuar për ngacmime seksuale dhe mesazhe zanore drejt një gruaje e cila jeton ne Tacoma baze ushtarake i cili ka dhënë dorëheqje nga posti.

“Po ju shkruaj të ju njoftoj që po jap dorëheqje si kryetar i besimtareve ortodoks në fshatin Pierce duke filluar që të djelen me 11 gusht 2019 .

Kryetari Zalman Heber tha në nje deklarat në lidhje me lajmet e Tacomes nëpërmjet studios së tij ligjore.

Veren e kaluar Traci Moran burri i së cilës është një ushtar në një baze ushtarake afër Takomes në Washington DC tha se Heber ka qenë duke dërguar mesazhe të papershtatshme seksuale dhe mesazhe zanore për më shum se një muaj pavarsisht nga deshirat e saj.

Heber mohon kategorikisht alibit e Moranit për ngacmim seksual tha avokati për lajmet lokale muajin e shkuar.
Doreheqja e Heberit vjen pas lajmeve lokale të së premtes të cilët raportuan për një tjetër femer e cila doli ne skene . Nje anetar i Chabadit Kim Shomer tha per gazeten nje rast te njejt ngacmimi dhe atentat i padeshiruar fizik . Shomer tha që ajo dhe burri i saj i cili nuk është hebre për herë të parë e takuan ate në ditëlindjen e djalit më të vogël në 2007 dhe filluan studime javore se bashku me Heber Nemars të 2015.

Shomer 50 dhe burri i saj 49 vjec u ndanë nga organizata e hebrenjve ne dhjetor kur ata mesuan për trajtimin e Heberit nga Moran . Shomer dhe Moran jan takuar, e cila se bashku me burrin e saj shkuan ne gjykate në një seance degjimire per te mbeshtetur Moranin.

Qifti i thane gazetes se ato nuk do ndërmarrin ndonjë akt ligjor kundrejt heberit dhe Charade./gazetaimpakt/timesofisrael

OPINIONE

INTERVISTA