Shqiperia

Lajmi i keq për Shqipërinë/ BE mbyll derën e integrimit

Ish kryeministri i vendit, Sali Berisha me anë të një postimi në rrjetin social tregon se komisioni Europian i ka thënë jo hapjes së negociatave me vendin tonë.

Gazeta e njohur britanike, Express, shkruan se është bllokuar oferta e BE për të nisur negociatat me Shqipërinë, bën me dije Berisha.

“Express, e njohur për qëndrimet e saj kritike ndaj BE-së, shkruan se shtetet anëtare të Bashkimit Europian po pengojnë bisedimet e pranimit të Shqipërisë, ndërsa sulmojnë korrupsionin dhe prodhimin e kanabisit në vendin.

Gazetari Matt Drake shkruan se “në qershor, Komisioni Europian rekomandoi çeljen e negociatave për Shqipërinë që të bashkohet me bllokun”, tregon Berisha.

https://www.express.co.uk/news/world/1030185/eu-news-albania-eu-membership-talks-latest

OPINIONE

INTERVISTA