Bota Opinion

Luftërat e shumta të Izraelit! Përshkallëzimi mund të synojë të përfshijë Shtetet e Bashkuara

Nga: Philip Giraldi

Dy vjet më parë unë shkruajta një artikull me titullin “Judenjtë e Amerikës po drejtojnë luftërat e Amerikës”, Redaktori i revistës dhe i faqes së internetit të American Conservative (TAC), një burrë i vogël i ndrojtur më pushoi menjëherë nga puna si përpjekje të shpëtonte prej meje për disa kohë. Ai me sa duket dëshironte ta bënte këtë sepse unë nuk e ndaja “kufizimin” e tij në aludimet e mia për fuqinë hebraike në Shtetet e Bashkuara dhe u zemërova veçanërisht për sugjerimin tim që kur propagandistët zionistë si Bill Kristol shfaqen në televizion duhet të kërkohet nga rrjeti për të shfaqur një etiketë paralajmëruese nën foto duke këshilluar që Kristol ishte toksik.

Ndërsa kisha shkruar për TAC për pesëmbëdhjetë vjet dhe isha konsideruar si shumë popullor në mesin e mbështetësve të revistës, pushimi im u vërejt nga shumë. Prandaj, unë shkruajta një artikull të dytë me titullin “Si kam pushuar nga puna”, i cili, ndër të tjera, theksonte se Pat Buchanan, bashkëthemelues i TAC, kishte shkruar shumë të njëjtën gjë që bëra përsëri në 2003 në një ese të famshme me titull “Lufta e kujt?”, megjithëse ai ishte patjetër më i sjellshëm se unë.

Pat Buchanan vazhdon të jetë një nga disa analistë politikë aktiv të dukshëm i cili guxon ta tregojë si është kur bëhet fjalë për fuqinë e Izraelit në Amerikë.

Artikulli i tij javën e kaluar “A do të bëhet Lufta e Izraelit dhe Lufta e Amerikës” si gjithmonë e merr në vëmendje problemin, sepse “marrëdhënia plotësisht e padyshimtë “me Izraelin mund të çonte lehtësisht Shtetet e Bashkuara në një luftë krejtësisht të panevojshme apo edhe një seri luftërash në Lindjen e Mesme.

Pat fillon me “Presidenti Donald Trump, i cili anuloi një sulm raketor në Iran pas rrëzimit të një droni të SHBA-së. Për të shmangur vrasjen e iranianëve, mund të mos dëshirojë një luftë. Por e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Netanyahun”. Ai vëren se kryeministri izraelit Netanyahu po përballet me rizgjedhje në 17 Shtator, megjithëse shumica e sondazheve tregojnë se ai do të fitojë, kundërshtimi ndaj tij është i fortë bazuar në korrupsionin e tij personal dhe duke menduar për partitë më ekstreme të krahut të djathtë të vendit. Kështu që Bibi është i shqetësuar se ai mund të humbasë dhe madje të shkojë në burg, kjo duket si një luftë e vogël për ta bërë një udhëheqës të duket i fortë dhe i drejtë, kështu që ai po trazon të gjithë fqinjët e tij me shpresën se një ose më shumë prej tyre do të tërhiqen në atë që do të ishte për Izraelin, një konfrontim i menaxhueshëm duke pasur parasysh epërsinë e tij ushtarake.

Buchanan përmbledh përshkallëzimin e fundit të Netanyahut, duke shkruar se “Të Shtunën, Izraeli nisi një sulm natën në një fshat në jug të Damaskut për të ndryshuar atë që pretendon Izraeli se ishte një komplot nga Forcat e Gardës Revolucionare të Iranit… Të Dielën, dy drone izraelite u rrëzuan jashtë zyrave të mediave të Hezbollahut në Bejrut. Izraeli sulmoi më pas një bazë në kampin e Frontit Popullor për çlirim të Komandës së Përgjithshme të Palestinës në veri të Libanit. Të hënën, Izraeli pranoi në një grevë ndaj grupeve të mbështetur nga Irani të Forcave të Mobilizimit Popullor në Irak. Izraeli nuk e mohoi përgjegjësinë për sulmet e muajit të kaluar mbi depot e municioneve dhe bazat e grupeve pro-Iraniane në Irak. Izraeli gjithashtu ka konfirmuar se, gjatë luftës civile në Siri, ajo kreu qindra sulme kundër grupeve pro-iraniane dhe depove të municioneve për të parandaluar transferimin e raketave tek Hezbollah në Liban”.

Kështu që, Izraeli ka organizuar fjalë për fjalë qindra sulme objektivave në Liban, Siri dhe tani Irak ndërsa ai është gjithashtu në të njëjtën kohë duke qëlluar një numër të madh të demonstruesve të paarmatosur brenda Gazës çdo të Premte. Netanyahu gjithashtu ka kërcënuar si armikun shumëvjeçar Iranin dhe rebelët Houthi në Jemen. Ndërsa shteti hebre nuk është në luftë me asnjë prej atyre vendeve, ajo është duke u përfshirë në krime lufte. Si Hezbollahu në Liban ashtu edhe Forca e Gardës Revolucionare të Iranit janë betuar për hakmarrje.

Pat Buchanan vazhdon të thotë për këtë çështje që Netanyahu është i gatshëm të shtyjë Shtetet e Bashkuara në një situatë nga e cila nuk ka rrugëdalje. Në të vërtetë, dikush mund të thotë se kurthi tashmë është spërkatur si Administrata Trump është reflektive duke fajësuar Izraelin veprimet mbi Iranin. Përshkallëzimi i shtetit hebre solli një telefonatë drejtuar Bibit nga Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo duke premtuar se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin pa kushte Izraelin. zëvendëspresidenti Mike Pence gjithashtu u bashkua, duke u mburrur për një “bisedë të shkëlqyeshme” me Netanyahu dhe duke komentuar se “Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur nga kërcënimet e afërta. Nën Presidentin @realDonaldTrump, Amerika do të qëndrojë gjithmonë me Izraelin! ”

Pra, nëse fillon një luftë në Lindjen e Mesme, mund të mbështeteni në një numër zhvillimesh në Uashington, të gjitha këto favorizojnë Netanyahu. Siç e kanë bërë të qartë Pompeo dhe Pence, Administrata Trump tashmë pranon se çdo gjë që bën Izraeli është plotësisht e justifikuar dhe madje ka edhe raporte që Shtëpia e Bardhë do të miratojë aneksimin nga Izraeli të të gjitha vendbanimeve të paligjshme në Bregun Perëndimor në një moment tjetër, para ose menjëherë pas zgjedhjet e ardhshme të Knesset për të ndihmuar Bibin. Dhe mos kërkoni ndonjë kundërshtim nga pikëpamjet më ekstreme që zhvillohen brenda Shtëpisë së Bardhë ose Departamentit të Shtetit. Presidenti i është dorëzuar plotësisht Lobit të Izraelit ndërsa Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton, Pence dhe Pompeo janë të gjithë mbështetës të hapur të luftës me Iranin. Dhe pothuajse të gjitha postet e rëndësishme të qeverisë që kanë të bëjnë me Lindjen e Mesme janë të punësuar nga Sionistët Hebre, duke përfshirë edhe dhëndrin e presidentit dhe dy avokatët e Donald Trump. Shtesa më e fundit në atë formacion të keq është Peter Berkowitz, i cili është emëruar kryetar i Shtabit të Planifikimit të Politikave në Shtet. Berkowitz studioi në Universitetin Hebraik në Jeruzalem dhe është bashkëthemelues dhe drejtor i “Programit të Izraelit për Qeverinë Kushtetuese”. Kongresi gjithashtu do të aprovonte me një “amen” në mbështetje të ndërhyrjes së SH.B.A.-së për të ndihmuar vendin që është kthyer në qesharak, që megjithatë në mënyrë përsëritur dhe përshkruar si “miku më i mirë dhe aleati më i ngushtë i Amerikës”. Mediat kryesore të kontrolluara do ti bënin jehonë kësaj linjë, ashtu si miliona zionistë të krishterë dhe secila prej më shumë se 600 organizatave hebreje amerikane në një mënyrë ose formë mbështesin Izraelin.

Buchanan paralajmëron se Sh.B.A mund të gjendet në telashe të vërteta, veçanërisht duke marrë parasysh sulmet ndaj Irakut, ku Uashingtoni ka ende 5,000 trupa, shumë më të mëdha se nga grupet lokale pro-iraniane. Edhe transportuesit e avionëve amerikanë mund të gjenden në vështirësi nëse guxojnë të hyjnë në ngushticat e Hormuzit ose në Gjirin Persik.

Ai arrin në përfundimin se një luftë për Izraelin që shkon keq mund t’i kushtojë Trump zgjedhjet në vitin 2020, duke pyetur se : “…a i kemi besuar Netanyahut diçka që asnjë komb nuk duhet ta heqë kurrë nga një tjetër, madje edhe një aleat: e drejta për të marrë vendin tonë në një luftë të zgjedhur të tyre, por jo të tonës?”/gazetaimpakt/ unz/