Bota Opinion

Marrëveshja Putin-Erdogan, forcat ruse dhe siriane do të vendosen në veri-lindje të sirisë, jashtë zonës së operacionit të turqisë

Nga: Mustafa Kamaci

Policia ushtarake ruse dhe ushtarakët sirianë do të vendosen në veri-lindje të Sirisë, ndërsa operacioni i Turqisë “Burimi i Paqes” do të vazhdojë në një zonë të kufizuar, pasi presidentët Putin dhe Erdogan kanë rënë dakord pas bisedimeve të gjata.

Moska i kupton arsyet e ndërhyrjes së vazhdueshme ushtarake turke në Siri, tha Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, megjithëse ai theksoi se nuk duhet të luajë në duart e terroristëve dhe se duhet të ruhet tërësia territoriale e Sirisë. Në fund të fundit, vendi duhet të çlirohet nga çdo “prani e paligjshme ushtarake e huaj”, shtoi presidenti, duke përsëritur pozicionin e Moskës për një kohë të gjatë.

Bisedimet gati shtatë-orëshe në Soçi të Rusisë midis Putinit dhe homologut të tij turk Rexhep Tayyip Erdogan u përqëndruan në situatën në Siri, veçanërisht në sulmin në vazhdim në rajonin e tij verilindor.

Forcat kurde për tu tërhequr

Marrëveshja thotë se milicitë e udhëhequra nga kurdët, objektivi kryesor i operacionit turk, duhet të tërhiqen në territorin sirian 30 km përtej nga kufiri turk. Operacioni i Erdogan, ndërkohë, do të vazhdojë në një zonë të kufizuar, midis qyteteve Tal Abyad dhe Ras al-Ayn, deri në 32 km brenda territorit sirian.

Ushtria Siriane do të vendoset në kufi

Pjesë të tjera të kufirit sirian nga Kobani deri në Tell Abyad dhe nga Ras al-Ayn deri në kufirin Irakian, janë vendosur të kontrollohen nga ushtria siriane dhe rojet kufitare, të mbështetur nga policia ushtarake ruse.

Patrullime të përbashkëta Rusi-Turqi përgjatë kufirit

Në të njëjtën kohë, zonat që nuk preken nga operacioni ushtarak turk, do të patrullohen së bashku nga ushtria turke dhe policia ushtarake ruse deri në 10 km thellësi në territorin Sirian.

Robërit e militantëve të ISIS duhet të jenë të përmbajtur!

Çështja e shumë burgjeve dhe kampeve në veri-lindje të Sirisë, ku janë ndaluar luftëtarët e Shtetit Islamik (IS, dikur ISIS), u veçua posaçërisht. Putin theksoi se kaosi i pashmangshëm i krijuar nga operacioni turk nuk duhet t’i lejojë ata të shpëtojnë.

“Është e rëndësishme që anëtarët e organizatave terroriste, përfshirë ISIS-in, militantët e të cilit mbahen të robëruar nga grupe të armatosura kurde dhe po përpiqen të çlirohen, të mos përfitojnë nga veprimet e forcave të armatosura turke,” theksoi Putin.

Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergey Lavrov, nga ana e tij, u bëri thirrje atyre që kishin krijuar dhe mirëmbajtur burgjet për të kuptuar “përgjegjësinë” e tyre për të parandaluar arratisjen e të ndaluarve nga IS.

Rigjallërimi i Marrëveshjes Adana 1998

Të dy shtetet së bashku, Turqia dhe Rusia ritheksuan rëndësinë e marrëveshjes së Adanës të vitit 1998, një pakt i sigurisë midis Sirisë dhe Turqisë. Ndër të tjera ajo lejon ushtrinë turke të kryejë operacione ndërkufitare në Siri, ndërsa Damasku premtoi të mos strehojë anëtarët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja e konsideron një organizatë terroriste. Ndërsa marrëdhëniet diplomatike midis të dyve u dëmtuan ndjeshëm gjatë viteve të konfliktit Sirian, pakti nuk u denoncua kurrë, dhe tani Moska është zotuar të mbështesë zbatimin e saj në “realitetin modern”.

PKK ka zhvilluar për një dekadë një kryengritje me intensitet të ulët në Turqi, duke kërkuar përfundimisht krijimin e një shteti të pavarur kurd. Ankaraja ka akuzuar militantët e udhëhequr nga kurdët përtej kufirit në Siri se kanë lidhje të forta me PKK. Në të vërtetë, flamujt dhe shenjat e PKK janë parë vazhdimisht të shfaqura nga forcat kurde në Siri, megjithëse shtrirja e lidhjeve midis grupeve nuk dihet.

Qëndrimi i SHBA për sirinë është “i rrjedhshëm dhe kontradiktor” për t’u dëgjuar

Memorandumi turko-rus kryesisht mbulon të njëjtin rajon dhe të njëjtën çështje me marrëveshjen e arritur midis Ankarasë dhe Uashingtonit pesë ditë më parë. Megjithatë, SH.B.A. dhe “armëpushimi” i saj nuk u përmendën nga zyrtarët e lartë pas bisedimeve të së martës në Soçi. Arsyeja për këtë u përmblodh nga ministri i jashtëm i Rusisë.

“Ne nuk i shikojmë Shtetet e Bashkuara dhe qëndrimin e tyre të veçantë. Ky qëndrim është mjaft i ndryshueshëm dhe kontradiktor, dhe natyrisht, koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Siri është në ilegalisht, kjo është e njohur “, u tha Lavrov gazetarëve.

Damasku është në bord

Pas takimit me Erdoganin, presidenti i Rusisë foli me homologun e tij sirian Bashar Asad, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Asad ka shprehur mbështetjen për memorandumin, duke deklaruar se rojet kufitare siriane janë të gatshme të punojnë së bashku me policinë ushtarake ruse.

Më 9 tetor, rajoni u pushtua nga ushtria turke dhe militantë nga e ashtuquajtura “opozitë Siriane”. Operacioni kishte në shënjestër grupet e drejtuara nga kurdët, të cilat Ankaraja i konsideron si “terroristë”. Sulmi, i quajtur “Operacioni i Burimi së Paqes”, nisi vetëm dy ditë pasi Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi tërheqjen të trupave të vendit të tij nga verilindja e Sirisë.

Javën e kaluar, SH.B.A dhe Turqia ranë dakord një armëpushim pesë-ditor në rajon, i cili skadon në 10:00 me kohën lokale (19:00 GMT) të martën. Pushimi në operacion kishte për qëllim të lejojë grupet e udhëhequra nga kurdët të tërhiqen, duke lehtësuar krijimin e një “zone të sigurt” 20 milje brenda Sirisë që Turqia ka kërkuar të krijojë. Më parë gjatë ditës, Erdogan tha se ishte gati të rifillojë operacionin nëse SH.B.A. nuk arrin t’i mbajë premtimet e veta.

Moska i ka kërkuar vazhdimisht Turqisë të tregojë përmbajtje në aktivitetet e saj në Siri dhe e paralajmëroi atë të mos bëjë asgjë që mund të pengojë procesin e zgjidhjes politike në vend./GazetaImpakt/rt/

 

OPINIONE