Marshim kundër martesave LGBTQI në Tiranë: Të mbrojmë familjen dhe jetën!

Ditët e fundit situata në Shqipëri ka qenë e tensionuar e kjo për shkak të një martese LGBTQI midis dy grave në taracën e Bashkisë Tiranë. Kanë qenë të shumta reagimet e njerëzve por dhe e komuniteteve fetare që ne kemi, ku kanë shprehur hapur indinjimin e tyre kundrejt kësaj martese.

Ka qenë Shoqata Mexhlis ajo që ka njoftuar që të premten në sheshin Skënderbej do të ketë një tubim dhe marshim në mbrojtje të familjes dhe jetës, dhe bëjnë thirrje për një reagim të fortë qytetarë.

Më poshtë është postimi i Mexhlis:

TUBIM DHE MARSHIM

NË MBROJTJE TË FAMILJES DHE JETËS

TË PREMTEN, në 24 MAJ, ORA 17:00, në sheshin SKENDERBEJ do të organizohet një tubim dhe marshim në mbrojtje të familjes dhe jetës.

Organizatorë të këtij tubimi janë:

1. Mexhlis
2. TUMED
3. Ardhmëria
4. Lidhja e Hoxhallarëve të Shqipërisë
5. Thirrja në Mirësi
6. Qendra për Kulturen Islame Evropiane
7. Ensar
8. Unioni Shqiptar i Teologeve
9. Qendra “Lumturo Dhimbjen”

Fjalimet në këtë tubim do të mbahen nga:

Moderimi Elona Dushku

1. Floriar Arapi (jurist)
2. Ambra Hysa (shkrimtare)
3. Hoxhe Sabaudin Jashari
4. Brixhida Masha (teologe)
5. Hoxhë Bledar Haxhiu
6. Kastriot Çipi (gazetar)
7. Hoxhë Merxhan Shehu

Për tubimin është ndjekur procedura e nevojshme ligjore, me lajmërimin e organeve kompetente dhe është bërë miratimi i saj./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne