Shqiperia

Monika e Yzberishtit behet katolike: thote turqizimi nuk eshte alternative.

Monika Kryemadhi e njohur ndryshe si Monika e Yzberishtit (fshatit ku ajo ka jetuar para se Likja ta coj ne Tirane), pas shkuarjes per meshen e Krishtlindjeve me Tom Doshin ne Katedralen Katolike ne Tirane dhe shfaqjen si katolike me prifterijte italiane, se fundmi ka ndryshuar mendje edhe per orientimin e Shqipërisë. Monika hiqet sikur te mos jete gruaja e Likes nga Skrapari dhe sikur te mos jete rritur ne fshatin turk te Yzberishtit por sikur te jete rritur ne Milano. Ne emisionin “arena” Monika ka thene qe shkuarja e Shqiperise drejt Turqisë nuk është alternativë dhe se vendi ynë duhet të jetë i kujdesshëm në këtë drejtim.

Ajo e konsideroi Ramën si një njeri që të tenton të jetë një politikan i madh ndërkombëtar.

“Unë them që turqizimi i Shqipërisë nuk është alternativë. Nuk mendoj që e ardhmja e Shqipërisë është Turqia, pavarësisht se jemi popull mik. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm pasi nuk mund të vendosë Turqia për fatet e Shqipërisë. Unë shikoj që zt.Rama kërkon të bëjë një lojë të madhe. Do të luaj me Rusinë, Kinën, vendet arabe, do të luaj me SHBA-të, me Gjermaninë dhe ajo që mendoj se është një nga gabimet e mëdha, është se do të luaj rolin e politikanit të madh ndërkombëtar, por në të vërtetë do të jetë një nga njerëzit që ka për ta ngrënë më shumë.” – u shpreh Monika Kryemadhi në emisionin “Arena”.

Duke patur parasysh fizionomine e Monikes dhe Likes qe jane te gjate rreth 1.60 dhe nga pamja duken si pasardhes te fiseve turke juruke qe sulltan Mehmeti II vendosi ne Shqiperi, deklarata e Monikes shpreh ne vetvete nje ndjenje inferioriteti qe Monika dhe Likja kane ndaj kryeministrit tiranas Edi Rama, perpara te cilit Likja dhe Monika flasin duke mbajtur koken larte. Deklarata e Monikes nga Yzberishti kunder Turqise i ngjan deklaratave te Likes kur ai thote qe duhet te luftojme korrupsionin.

OPINIONE