Netanyahu me synime të qarta për të shfarosur Islamin në Gaza

Izraeli do të pastrojë xhamitë dhe shkollat e Gazës nga ideologjia e tyre “helmuese” sapo të përfundojë lufta e tij me Hamasin, i tha kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pronarit të X (Twitter) Elon Musk. Kryeministri izraelit vuri në dukje shtetet e pasura të Gjirit si shembuj të vendeve myslimane që ishin “de-radikalizuar”. Duke folur me Musk në një intervistë të transmetuar drejtpërdrejt në X, Netanyahu tha se shkatërrimi i Hamasit do të ishte një “pararendës” për ndryshime më sistematike në Gaza.

“Ne duhet të çmilitarizojmë Gazën pas shkatërrimit të Hamasit. Ne duhet të de-radikalizojmë Gazën dhe kjo do të marrë pak kohë”, tha ai. “Veçanërisht punoni në xhami dhe në shkolla, atje ku fëmijët thithin vlerat e tyre. Dhe pastaj ne duhet të rindërtojmë Gazën.” Gjatë gjithë fushatës ajrore dhe tokësore shtatë-javore të Izraelit në enklavën palestineze, Netanyahu ka deklaruar vazhdimisht se Hamasi do të pushojë së ekzistuari deri në përfundimin e operacionit. Megjithatë, ai ka qenë më pak i qartë për të ardhmen e territorit.

Ndërsa disa në qeverinë e tij kanë bërë thirrje për spastrim etnik me shumicë dhe pushtim të rripit, kryeministri tha në fillim të këtij muaji se “duhet të ketë një qeveri civile atje”, pa shpjeguar nëse ajo qeveri do të drejtohej nga Autoriteti Palestinez apo një grup tjetër politik. Duke zgjeruar vizionin e tij për një Gazë “të de-radikalizuar”, Netanyahu i tha Musk se “së pari duhet të heqësh qafe regjimin helmues, siç bëre në Gjermani, siç bëre në Japoni në Luftën e Dytë Botërore”.

Netanyahu vuri në dukje Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin si shembuj të shteteve arabe që i ishin nënshtruar këtij procesi, duke iu referuar me gjasë njohjes së Izraelit nga ana e tyre në vitin 2020. Me Riadin në prag të një marrëveshjeje njohjeje të ndërmjetësuar nga SHBA përpara fillimit të luftës, shtoi Netanyahu se e njëjta gjë po ndodh në një masë të konsiderueshme në Arabinë Saudite.

Udhëheqësi izraelit sugjeroi se “miqtë arabë” të vendit të tij mund të ndihmojnë në rindërtimin e Gazës, ku OKB-ja vlerëson se rreth gjysma e të gjitha shtëpive janë shkatërruar që nga fillimi i luftës. Në fillim të këtij muaji, Ministri i Jashtëm jordanez Ayman Safadi tha se kombet arabe nuk do të marrin pjesë në asnjë paqeruajtje të mundshme pas konfliktit në Gaza dhe as nuk do të “pastrojnë rrëmujën” e lënë pas nga ushtria izraelite. “Si mund të flasë dikush për të ardhmen e Gazës kur ne nuk e dimë se çfarë lloj Gaza do të mbetet sapo të përfundojë ky agresion?” Safadi pyeti në atë kohë.

Musk udhëtoi për në Izrael të hënën për t’u takuar me Netanyahun dhe familjet e izraelitëve të marrë peng nga Hamasi. Udhëtimi erdhi mes akuzave nga grupet hebreje se miliarderi po lejonte përmbajtje antisemitike në X, dhe përfundoi me Musk që miratoi sulmin e Izraelit në Gaza./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne