Një indian, ka ndërtuar një kopje të Taj Mahalit për nder të nënës së tij

Amrudeen Sheik Dawood, një burrë 49-vjeçar indian, ka ndërtuar një kopje të Taj Mahalit për nder të nënës së tij të ndjerë, Jailani Bibi. Mauzoleumi prej mermeri, që përfshin një sipërfaqe prej 743 metrash katrorë, u ndërtua në një truall prej një hektari në Tiruvarur, Tamil Nadu.

Dawood importoi 100 ton mermer nga Rajasthani dhe investoi Rs. 156 milionë në ndërtimin e memorialit.
I frymëzuar nga Taj Mahal, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Dawood, një tregtar orizi, synoi të krijonte një mauzoleum të frymëzuar nga Mughal si një haraç për nënën e tij. Kjo ndertesë  qëndron 12 metra e lartë në një platformë 1.2 metra, me secilën nga katër minaret e saj që arrijnë një lartësi prej 14 metrash. Gjerësia e mauzoleut është afërsisht 33 metra.
Taj Mahali origjinal, një monument historik, është shumë më i madh, duke qëndruar gati 60 metra i lartë në një platformë 6.7 metra. Minaret e saj janë afërsisht 42 metra në lartësi.
Pas vdekjes së papritur të Jailani Bibit në vitin 2020 pas një ataku kardiak, Dawood vendosi të ndërtonte një memorial për të në vend që ta varroste në një varrezë konvencionale. Duke bashkëpunuar me inxhinierë dhe arkitektë, ai zgjodhi një dizajn që i ngjan Taj Mahalit ikonë në Agra, Uttar Pradesh.
Nena e tij, Jailani Bibi, e cila humbi burrin e saj kur ishte 36 vjeç, rriti gjashtë fëmijët e saj, duke përfshirë Dawood dhe djalin e saj kujdestar Mohammed Abdul Khadar, si një nënë beqare. Ajo ia kushtoi jetën  familjes dhe menaxhimit të biznesit të burrit të saj të ndjerë pa u rimartuar.
Qëllimi i Dawood-it pas ndërtimit të kopjes së Taj Mahal ishte të shprehte dashurinë dhe dashurinë e tij të thellë për nënën e tij, duke reflektuar sakrificat që ajo bëri për familjen e tyre. /Gemsnews/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne