Opinion

Normalizuesi saudit i kërkon Izraelit të marrë Al-Aksanë

Nga: Tamara Nassar

Gjashtë blogerë dhe gazetarë arabë arritën në Izrael në fillim të këtij muaji me ftesë të ministrisë së jashtme të Izraelit. Sipas mediave izraelite delegacioni përfshinte individë nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iraku, Jordania dhe Egjipti.

Me përjashtim të Jordanisë, asnjë prej këtyre vendeve nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Izraelin, por disa përfaqësues kanë bërë lëvizje drejt normalizimit në muajt e fundit. Yuval Rotem, drejtori i përgjithshëm i ministrisë së jashtme të Izraelit, tha se vizita do t’i lejojë delegacionit “të njohë nga afër shoqërinë izraelite dhe të gjithë larmshmërinë e saj “.

Delegacioni kishte darkuar me zëdhënësin e ministrisë së jashtme, Emmanuel Nahshon, i cili e quajti atë “një moment me emocione të madhe”.

Sipas I24 News të Izraelit këta delegatë e bënë udhëtimin e tyre nëpër urën Allenby duke kaluar nga Jordania në Bregun Perëndimor të pushtuar. Ministria e Jashtme tha se itinerari do të përfshijë një turne në Izraelin verior, një vizitë në parlamentin e Izraelit, Knesset dhe një ndalesë në memorialin e Yad Vashem të Holokaustit.

Normalizuesit nuk janë të mirëpritur!

Anëtari i vetëm i delegacionit të identifikuar nga media lokale ishte studenti dhe aktivisti saudit Mohamed Saud, i cili rregullisht flet në mbështetje të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu. Saud u ndoq nga palestinezët dhe adhuruesit nga kompleksi i xhamisë al-Aksa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit më 22 korrik kur ata kuptuan se ai ishte anëtar i delegacionit. Mediat lokale qarkulluan video që tregojnë se palestinezët e quanin atë “të lirë”, duke i thënë atij “të shkojë të lutet në Knesset”, duke pështyrë mbi të dhe duke hedhur karrige dhe sende të tjera.

Dikush mund të dëgjohet duke thënë se xhamia el-Aksa është një “vend i pastër” dhe se nuk i mirëpret “normalizuesit”. Vizita e Saudit erdhi në të njëjtën ditë kur forcat izraelite filluan prishjen e rreth 100 apartamenteve në lagjen Wadi Hummus në periferi të Sur Bahir, një fshat në juglindje të Jeruzalemit në Bregun Perëndimor të pushtuar. Një tjetër anëtar i delegacionit gjithashtu u pa nga palestinezët në Jeruzalem në 23 korrik.

Mediat lokale thanë se ai ishte jordanez, por nuk e identifikuan atë. Forcat izraelite pushtuese arrestuan të paktën tre palestinezë për dyshim të përfshirjes në protestën kundër Saudit. Një tjetër bloger saudit dhe një mik i Saudit u shfaq në televizionin publik izraelit Kan në 23 korrik.

“Ajo që ndodhi me mikun tim Mohamed është e pabesueshme,” tha ai.

“Me këtë nivel të mangësive dhe zullumeve që ka arritur populli palestinez, ata kanë shkatërruar imazhin e Islamit dhe muslimanëve.” Bloggeri saudit i bëri thirrje Izraelit që të kontrollojë vendet e shenjta të Jeruzalemit nga Jordan, i cili vepron si kujdestar. Xhamia Al-Aksa është një nga vendet më të shenjta të Islamit. Gazetari saudit Abd al-Hamid al-Ghabin u shfaq në I24 News të Izraelit gjatë së njëjtës javë dhe tha se kujdestaria e xhamisë al-Aksa duhet të transferohej në Arabinë Saudite. Ai shtoi se ngrohja e fundit e Jordanit ndaj Katarit dhe Turqisë “nuk do ta shpëtojë atë nga fati i saj i pashmangshëm si një atdhe alternative për palestinezët”. Shndërrimi i Jordanit në një shtet alternative për palestinezët, në mënyrë që Izraeli të mund të kapë tërë Palestinën historike, është një ëndërr e gjatë e ekstremit të djathtë të Izraelit.

Propaganda anti-palestineze

Përdoruesit e zemëruar të mediave sociale shprehën solidaritet me palestinezët me hashtagun “Sauditët kundër normalizimit” në arabisht. Të tjerët janë duke bërë të kundërtën, duke postuar video anti-palestineze nën hashtagun në Twitter “ata e shitën çështjen dhe më pas na mallkuan” – një akuzë e pavërtetë që vetë palestinezët me dëshirë i dhanë vendlindjen lëvizjes sioniste. Kjo propagandë anti-palestineze është e ngjashme me atë të shpërndarë nga elitat egjiptiane që filluan një gjeneratë më parë për të justifikuar traktatin e paqes së Egjiptit me Izraelin, pavarësisht vazhdimit të pushtimit të Izraelit ndaj Palestinës dhe tokës tjetër arabe.

 

 

Takimet me zyrtarët e Likud

Two men look at the camera

Likud lawmaker Yehuda Glick poses with Saudi blogger Muhammad Saud near Israel’s parliament, the Knesset. (Twitter)

 

Saud gjithashtu pozoi në Knesset me ligjvënësin Likud, Yehuda Glick.

Glick është një udhëheqës i lëvizjes ekstremiste hebraike të mbështetur nga qeveria izraelite që synon të shkatërrojë xhaminë al-Aksa dhe ta zëvendësojë atë me një tempull hebre.

Saud gjithashtu publikoi një takim me zëdhënësin e ministrisë së jashtme izraelite për mediat në gjuhën arabe, Hassan Kaabia, i cili e quajti blogerin saudit “mikun” e tij.

Kaabia tha për “Times of Israel” se Saud u protestua ashpër nga nga palestinezët, por ai shtoi se këtu e kuptova që kjo është fytyra e vërtetë e palestinezëve”.

Delegacioni u takua gjithashtu me Netanyahu. Kryeministri në emër të Izraelit i kërkoi falje Saudit për protestën në Jeruzalem. Sipas “The Times of Israel” Kaabia shtoi se Saud këndoi një këngë hebraike nga poeti izraelit Leah Goldberg për të treguar mbështetje për Izraelin.

Dënimi nga sindikatat e gazetarëve

Sindikata për Gazetarët Irakjanë dënoi pjesëmarrjen e pretenduar të një gazetari irakian në vizitë.

Sindikata tha se “hedh poshtë të gjitha format e normalizimit me entitetin zionist”.

Ajo shtoi se do të ndëshkonte çdo gazetar Irakian që vërtetohet se kishte marrë pjesë, përfshirë pezullimin nga unioni i gazetarëve.

Shoqata Palestineze e Shtypit gjithashtu dënoi delegacionin, duke theksuar se ajo refuzon “të gjitha vizitat e tilla dhe shfaqjet e normalizimit”. Madje Federata e Gazetarëve Arabë mohoi që ndonjë gazetar nga shtetet arabe e bëri këtë udhëtim. Federata tha se “përfundimisht konstatoi” se asnjë gazetar që i përkiste sindikatave anëtare në Bahrein, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite ose Irak nuk ishte pjesë e këtij udhëtimi.

Ajo shtoi se gazetarët që morën pjesë mund të jenë shtetas arabë që jetojnë në vende të tjera dhe mbajnë pasaporta nga vendet e tyre të vendbanimit. Shoqata Kundër Normalizimit me Armikun Sionist në Bahrein gjithashtu dënoi vizitën dhe bëri thirrje për bojkotim të atyre që bënë udhëtimin.

Ndërkohë, në fillim të këtij muaji, ministri i jashtëm izraelit Jisrael Katz u takua publikisht me ministrin e jashtëm të Bahreinit Khalid bin Ahmed Al Khalifa në Departamentin e Shtetit të SHBA .

“Do të vazhdoj të punoj me kryeministrin izraelit për të çuar përpara marrëdhëniet e Izraelit me vendet e Gjirit”, shkroi Katz në Twitter. Katz vizitoi Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar për të marrë pjesë në një konferencë klimatike dhe për të shtyrë planin e tij për të ndërtuar një rrjet rajonal hekurudhor përmes Jordanit, Irakut dhe disa shteteve të Gjirit, duke i lidhur ato me Mesdheun përmes Izraelit.

Kjo ishte vizita e parë e një ministri izraelit në një vend arab me të cilin Izraeli nuk ka marrëdhënie, pas seminarit amerikan në Bahrein muajin e kaluar.

Në një mesazh video të publikuar javën e kaluar në Twitter, në llogarinë e propagandës në gjuhën arabe në Izrael, Katz nxiti normalizimin e lidhjeve midis irakianëve dhe izraelitëve. Ai njoftoi se Ministria e Jashtme izraelite po lëshonte një faqe të veçantë në Facebook që synon një audiencë irakiene.

“Ne kemi shumë gjëra të përbashkëta,” tha ai.

“Shpresojmë që marrëdhëniet të rriten në mënyrë që do t’i shërbejë të dy popujve.”/gazetaimpakt/TheelectronicIntifada

 

OPINIONE

INTERVISTA