Shqiperia

Opozita sot në protestë, Rama shpall emrat për bashkitë (Emrat)

Partia Socialiste do të zyrtarizojë sot kandidatët për 61 bashkitë e vendit. Nderkohë opozita do tē protestohe sot pasdite per te kerkuar largimin e Kryeministrit dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Sipas opozitēs kjo është një qeveri ilegjitime. Nga ama tjetēr opozita deklaron se në 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje duke paralajmēruar pērplasje civile dhe bllokim tē qendrave të votimit. Ndërkohë kryeministri duket i vendosur për të mos bërē hapa pas. Ai ka paralajmēruar burg për kēdo që pengon procesin zgjedhor. Me ç’duket secili po e con sfidēn e vet në fund. Cilat do të jenë pasojat e kësaj krize për vendin nuk dihen ende.

Më poshtë lista e kandidatēve sipas qarqeve.

ELBASAN

1. Elbasan, Gledian Llatja
2. Belsh, Arif Tafani
3. Cërrik, Andi Salla
4. Gramsh, Klodian Taçe
5. Librazhd, Kastriot Gurra
6. Peqin, (nuk është vendosur)

7. Përrenjas, Nuri Belba

FIER
1. Fier, Armando Subashi
2. Lushnjë, Fatos Tushe
3. Divjakë, Fredi Kokoneshi
4. Patos, Rajmonda Balilaj
5. Mallakastër, Qerim Ismaili
6. Roskovec, Majlinda Bufi

GJIROKASTËR
1. Gjirokastër, Flamur Golemi
2. Tepelenë, Tërmet Peçi
3. Këlcyrë, Klemend Ndoni
4. Libohovë, Luiza Mandi?
5. Memaliaj, E papërcaktuar
6. Përmet, Alma Hoxha
7. Dropull, Dhimitër Tola

SHKODËR
1. Shkodër, Valdrin Pjetri
2. Fushë-Arrëz, Fran Tuçi
3. Malësi e Madhe, Tonin Marinaj
4. Pukë, Gjon Gjoni
5. Vau i Dejës, Mark Babani

DURRËS
1. Durrës, /Valbona Sako

2. Krujë, Artur Bushi
3. Shijak, Elton Arbana

LEZHË
1. Lezhë, Pjerin Ndreu
2. Kurbin, majlinda cara
3. Mirditë, Ndrec Deda

BERAT
1. Berat, Ervin Demo
2. Kuçovë, Sybi Shehu
3. Poliçan, Adriatik Zotkaj
4. Skrapar, Adriatik Mema
5. Ura Vajgurore, Juliana Memaj

TIRANË
1. Tiranë, Erjon Veliaj
2. Vorë, Agim kajmaku
3. Kamëz, Rakip Suli
4. Kavajë, Redi kraja
5. Rrogozhinë, Haxhi molla

KORCË
1. Korçë, Sotiraq Filo
2. Devoll, E papërcaktuar
3. Kolonjë, Erjon Isai
4. Maliq, Gëzim Topçiu
5. Pogradec, Ilir Xhakolli
6. Pustec

KUKËS
1. Has Pritet të vendoset
2. Kukës Safet Gjici
3. Tropojë Rexhë Biberaj

DIBËR?
1. Bulqizë Lefter Alla
2. Dibër Dionis Imeraj
3. Klos llmi Hoxha
4. Mat Agron Malaj

VLORË
Vlorë, Dritan Leli
Konispol, Shuaip Beqiri
Sarandë, Ardian Gurma
Selenicë, Simbol Preza
Delvinë, Majlinda Qilimi
Himarë, Jorgo Goro
Finiq, Kristo Kiço