Pak vitet e ardhshme do të përcaktojnë rendin e ardhshëm botëror – Biden

Presidenti i SHBA-së më parë pranoi se sistemi i pas Luftës së Dytë Botërore i kishte “mbaruar avulli”

Bota është në një udhëkryq dhe vitet e ardhshme do të përcaktojnë fatin e saj për disa breza që do të vijnë, ka pohuar presidenti amerikan Joe Biden. Parashikimi i tij vjen në mes të përplasjes së Uashingtonit me Rusinë për Ukrainën dhe marrëdhëniet gjithnjë e më të tendosura të vendit të tij me Kinën.

Duke folur përpara një takimi me presidentin kilian Gabriel Boric të enjten, Biden tha se “vjen një kohë, ndoshta çdo gjashtë deri në tetë breza, ku bota ndryshon në një kohë shumë të shkurtër”.

Udhëheqësi amerikan pohoi më tej se “ajo që do të ndodhë në dy, tre vitet e ardhshme do të përcaktojë se si duket bota për pesë ose gjashtë dekadat e ardhshme”.

Sipas një lexim të Shtëpisë së Bardhë të takimit të Bidenit me Boriçin, dyshja diskutuan çështje me shqetësim të përbashkët, duke përfshirë përpjekjet për të luftuar ndryshimin e klimës.

Biden foli gjithashtu muajin e kaluar për nevojën për një “rend të ri botëror”, duke sugjeruar se ndërsa sistemi i pas Luftës së Dytë Botërore ka funksionuar për dekada, ai “ka mbaruar disi nga avulli”.

Megjithatë, nëse amerikanët “janë mjaft të guximshëm dhe kanë besim të mjaftueshëm në veten e tyre, [ata do të kenë një mundësi] ta bashkojnë botën në mënyra që nuk ka qenë kurrë,” këmbënguli ai.

Duke komentuar komentet e Bidenit në atë kohë, sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitry Peskov e përshkroi atë si një moment të rrallë kur Moska ishte në marrëveshje të plotë me Uashingtonin. “Bota me të vërtetë ka nevojë për një rend të ri, të bazuar në parime absolutisht të reja,” vuri në dukje ai.

Megjithatë, Peskov sugjeroi se Biden synonte të ndërtonte “një [rend] botëror që rrotullohej rreth SHBA-së”, duke këmbëngulur se “kjo nuk do të jetë më”. Rusia vazhdimisht ka bërë thirrje për një rend botëror shumëpalësh, me presidentin Vladimir Putin duke akuzuar Perëndimin për “një qasje koloniale” dhe duke përkulur rregullat ndërkombëtare ndaj vullnetit të tij.

Muajin e kaluar, udhëheqësi rus theksoi gjithashtu se “askush nuk ka të drejtë të kontrollojë botën në kurriz të të tjerëve ose në emër të tyre”.

Marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës kanë rënë në nivele të ulëta të paprecedentë për shkak të konfliktit në Ukrainë, me SHBA-të që dërguan armë me vlerë miliarda dollarë në Kiev dhe vendosën sanksione të ashpra ndaj Rusisë.

Diku tjetër, marrëdhëniet janë të tensionuara midis SHBA-së dhe Kinës, veçanërisht për mbështetjen e Uashingtonit për Tajvanin. Të dy kombet janë gjithashtu të përfshirë në një rivalitet të fortë ekonomik. Kina ka promovuar Iniciativën e saj “Brez dhe Rrugë” (BRI), e cila synon të zhvillojë infrastrukturën e transportit ndërkombëtar dhe është mbështetur nga më shumë se 140 vende.

Biden ka sinjalizuar se SHBA po punon me anëtarët e G7 për të konkurruar ekonomikisht me Kinën, duke pretenduar se BRI ka përfunduar të jetë “një lak për shumicën e njerëzve që kanë nënshkruar”./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne