Shqiperia

Palët shkojnë drejt dakordësisë, ka një datë të re zgjedhjesh

KONFERENCA PER REFORMEN ELEKTORALE - Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetari i PD, Lulzim Basha, gjate konferences "Korrupsioni zgjedhor, nevoja per nje reforme elektorale te thelle dhe gjitheperfshirese", e iniciuar Koalicioni i Vezhguesve Vendore, ne hotel Tirana./r/n/r/nCONFERENCE FOR THE ELECTORAL REFORM - Parliament Speaker Ilir Meta Albanian Prime Minister Edi Rama and the Leader of the Democratic Party Lulzim Basha during a conference about the necessity of the Electoral Reform.

Vazhdojnë negociatat intensive mes palëve për të zgjidhur krizën politike.

Të dhënat e fundit thonë se Rama e Basha po shkojnë drejt dakordësisë që zgjedhjet të zhvillohen në muajin korrik, jo më vonë sa data 23.

Ende e paqartë është se si do të procedohet me vettingun, nëse do të miratohet në Kuvend pas nënshkrimit të marrëveshjes apo para saj.

Për zgjidhjen e krizës do të shërbejë paketa e propozimeve të McAllister plus disa prej propozimeve të kryeministrit Edi Rama.

Ulja e palëve sërish në tryezën e bisedimeve vjen pas takimeve që zhvilloi një ditë më parë në Tiranë, zv.ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Bryan Yee.