Bota

Përplasjet mes Pakistanit dhe Indisë, banorët braktisin shtëpitë

India dhe Pakistani shkëmbyen luftime me armë zjarri gjatë natës, dhe të enjten në mëngjes në rajonin e kontestuar Himalayan të Kashmirit, një ditë pasi Islamabadi tha se qëlloi dy avionë luftarakë indianë dhe kapi një pilot.

Nuk pati raportime të menjëhershme të viktimave, megjithëse luftëtarët e zjarrtë u përplasën nëpër rajonin malor pasi fshatarët përgjatë të ashtuquajturës Linja e Kontrollit ikën gjetiu për siguri, shkruan AP.

Ndërkohë, anëtarët e Partisë Bharitiya Janata të Kryeministrit Indian Narendra Modi kërkuan më shumë veprime ushtarake, duke sugjeruar se konflikti mund të përkeqësohet. Kryeministri i Pakistanit Imran Khan kishte bërë thirrje për bisedime midis dy rivalëve të armatosur bërthamorë në një fjalim televiziv të mërkurën, duke thënë: “Duke pasur parasysh natyrën e armëve që kemi të dy anët, a mund të përballojmë ndonjë llogaritje të gabuar?”