Bota

Pesë shtete vendosin të ndajnë Lindjen e Mesme, Turqia vihet në rrezik

Përfaqësues nga SHBA, Britania, Franca, Arabia Saudite dhe Jordania raportohet se u takuan me dyer të mbyllura në Uashington në janar për të hartuar një strategji të re për Lindjen e Mesme.

Ankara është alarmuar nga raportimet për një plan të fshehtë për rishikimin e hartës së Lindjes së Mesme dhe për ndarjen e Sirisë në zona të ndikimit, tha për Sputnik ish ambasadori turk në Francë dhe Libi, Uluc Ozulker.

Informacioni rreth takimit të 11 janarit, i quajtur “Syrie Leaks”, u publikua nga një grup gazetarësh francezë bazuar në shënimet e shkruara të bëra nga ambasadori britanik që mori pjesë në takim.

“Pjesëmarrësit ranë dakord të takoheshin përsëri më 23 janar, që do të thotë se ata planifikonin të zhvillonin takime të tilla sekrete rregullisht. Informacioni i rrjedhur bën të qartë se çfarë duan vërtet SHBA, Britania, Franca, Arabia Saudite dhe Jordania. Duke gjykuar nga shënimet [të bëra nga i dërguari i Mbretërisë së Bashkuar], pjesëmarrësit diskutuan për të ftuar përfaqësuesit egjiptianë, gjermanë dhe turq për të marrë pjesë në diskutim. Megjithatë, duket se Egjipti nuk u ftua dhe gjermanët nuk u përgjigjën. Sa i përket Turqisë, ata ishin me dy mendje për ta thirrur. Ata besojnë se konflikti midis Turqisë dhe kurdëve mund të pasqyrojë negativisht vendimet e tyre, “tha Ozulker.

Ai shtoi se pjesëmarrësit nuk e mbajtën të fshehtë faktin se SHBA po kërkon një pretekst për të përjetësuar praninë e saj në Siri dhe në përgjithësi Lindjen e Mesme.

“Ata thanë se qëllimi kryesor i Uashingtonit është të parandalojë Iranin nga konsolidimi i pozitës së tij në rajon. Ata gjithashtu pranuan se përpjekjet e suksesshme të Rusisë si pjesë e negociatave në Astana dhe Soçi paraqesin një problem të madh për ta dhe theksuan dëshirën e tyre për të sabotuar këtë proces duke u përpjekur të ringjallin bisedimet e Gjenevës për të përfshirë Forcat Demokratike të Sirisë me YPG-në si boshtin e saj,” vuri në dukje Ozulker.

Sipas tij, “pesë vendet pjesëmarrëse diskutuan katër procese globale”.

“Së pari, përfaqësuesi i SHBA-së tha se krijimi i armëve bërthamore të vogla mund të hapë rrugën për përdorimin e tyre në konfliktet rajonale. Së dyti, ata diskutuan masat kundër Rusisë dhe vendeve të tjera që ata i shohin si një kërcënim për NATO-n. Së treti, ata diskutuan një rritje të mundshme të numrit të sulmeve izraelite kundër Iranit. Dhe së fundi, ata prekën çështjen kurde dhe rolin e saj në rritjen e tensioneve midis Ankarasë dhe Uashingtonit “, vuri në dukje ish i dërguari.

Ai tha se detyra kryesore e pjesëmarrësve ishte të minohej procesi i negociatave në Astana dhe Soçi duke krijuar kështu skenën për konflikte të reja midis SHBA-së dhe Rusisë.

“Kjo do ta detyronte Turqinë të bënte një zgjedhje, duke pasur parasysh lidhjet e saj të ngushta me Rusinë dhe rolin e saj në procesin e Astana”, theksoi Ozulker.

Ai shtoi se pjesëmarrësit e takimit të Uashingtonit parashikojnë një përshkallëzim të mëtejshëm të tensioneve midis Turqisë dhe kurdëve, dhe si pasojë situata në rajon mund të përkeqësohet edhe më tej.

“Duke gjykuar atë që po ndodh sot në Siri, vendimet e NATO-s dhe veprimet e paligjshme të Trampit, duket sikur ballafaqimi i tanishëm midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara do të përhapet në pjesën tjetër të Lindjes së Mesme duke e bërë situatën edhe më të komplikuar,” vuri ne dukje ai.

Ozulker tha se ishte pesimist në lidhje me rezultatin e bisedimeve të përmirësimit të mardhënieve midis Turqisë dhe SHBA-së të planifikuara për në fund të këtij muaji.

“Nuk pres ndonjë përparim serioz atje. Ata me siguri do të arrijnë një marrëveshje në lidhje me territoret në perëndim të Eufratit, kjo është e gjitha. Turqia, e cila po punon në koordinim të ngushtë me Rusinë, përfundimisht do të duhet të bëjë një zgjedhje”, përfundoi Uluc Ozulker./sputnik/Gazeta Impakt