Opinion

Petro-Dollarit po i vjen fundi!

Gezim Selmani

Ne prag te luftes te dyte boterore, te gjitha vendet evropiane dhe shume vende te tjera jo evropiane qe i trembeshin pushtimit te vendit te tyre nga Nazistet, i depozituan gjithe rezervat e floririt ne Amerike dhe qe nga ajo kohe Amerika administrone floririn e ketyre vendeve. Mbas krizes financiare ekonomike qe ndodhi ne vitin 2007 – 2008 qe nxori ne skene dobesine e ketij sistemi monetar qe mbeshtetet tek (petro -dollari), shume vende te Evropes dhe botes filluan te terhqin floririn e tyre nga bangat amerikane. Ky process vashdon edhe sot dhe se fundi ketyre shteteve i eshte bashkuar edhe Turqia qe ka bere kerkese per riatdhesimin e 564 tonelatave me flori qe ndodhen ne rezerven federale amerikane. Ekujvalenti ne para i 650 toneve flori, eshte me shume se 20 bione bollare.

“Perse ne i marrim kredite ne dollar? Le te perdorim nje monedhe tjeter. Une sugjeroi qe kredite duhen te bazohen mbi vleren e floririt.”

“Me dollarin gjithmone bota eshte nen presionin e kursit te kembimit. Ne duhet te shpetojme shtetet dhe kombet nga ky presion. Floriri nuk ka qene kurre nje mjet shtypes gjate gjithe historise”.

Ka thene Presidenti i Turqise ne nje fjalim qe ka mbajtur ne nje Kongres te Sipermaresve qe eshte mbajtur se fundi ne Stamboll.

Me keto levizje masive te floririt qe po shikojme te ndodhin sot ne bote, na kujtohet koha mbas luftes se dyte boterore ku supermacia e Britanise mbaroi dhe ne skene doli nje fuqi tjeter ekonomike ushtarake, Amerika. Per me shume se 70 vjete Amerika e rruajti kete statukuo dhe valuta amerikane eshte monedha e vetme ku mbeshten sot te gjitha shkembimet ekonomike ne bote, por edhe (petro – dollarit) po i vjene fundi dhe ne horizont po duket nje superfuqi tjeter, Kina, qe se fundi ka kerkuar zytarishte qe monedha e tyre (Yan) te kthehet ne nje njesi baze ne tranksasionet ekonomike nderkombetare dhe kjo ide po merret ne konsiderate nga shume vende te ndryshme te botes qe kerkojne te dalin nga sistemi i korruptuar i (petro – dollarit) qe nuk mbeshtetet tek vlera e floriri, por mbeshtetet tek gersheret e bankerit te korruptuar Rothschild.

Shume shtete te botes, duke filluar me Kinen, Rusine, Iranin, Turqine, Venezuelen, Brazili dhe disa vendeve te tjera te Amerikrikes Latine, po i kthehen sistemit te vjeter monetare qe ka per baze vleren e floririt. Keto ndryshime qe po ndodhin dita dites, kane bere qe sistemi ekonomik boteror qe funksionon sot, po shkone drejte shkaterimit dhe shume shpejte boten e pret nje tjeter krize ekonomike, por kete rradhe kjo krize do te jete shume e rende dhe do ti japi fund ketij sistemi monetar te korruptuar qe konytrollohet plotesishte nga familja britanike Rothschild. Historikishte ndryshimeve te medha te sistemeve ekonomike dhe perandorive i kane paraprire cfaqiet e pa kontrolluara te ekstremeve nacionaliso – fashiste dhe luftrat e pajustifikushme, sic po ndodhe konkretishte edhe sot ne bote dhe kane ndodhur edhe ne te kaluaren gajte periudhes te paraluftes te dyte boterore.