Plagosen dhjetëra palestinezë në përleshjet në Bregun Perëndimor

Ushtria izraelite ka plagosur dhjetëra palestinezë në Bregun Perëndimor nën okupim me plumba të vërtetë dhe me plumba gome, si dhe me gaz lotsjellës.

Dëshmitarët okularë për AA thonë se një forcë ushtarake izraelite kreu bastisje në kodrën Al-Arma në afërsi të qytetit Nablus, duke qëlluar me plumba të vërtetë dhe me plumba gome, si dhe me gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit e mbledhur në kodër për të parandaluar kolonët që të marrin kontrollonin ndaj lokacionit.

Dhjetëra palestinezë u plagosën, përfshirë ata që u ndikuan nga gazi lotsjellës, ndërsa disa prej tyre u transferuan në spitale për trajtim ndërsa shumica e protestuesve të plagosur u trajtuan në vendin e ngjarjes.

Dje, organi kundër kolonizimit në kuadër të Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO) bëri thirrje për protestë në kodrën Al-Arma për të parandaluar kolonët që nën mbrojtjen e zyrtarëve izraelitë të marrin kontrollin ndaj kodrës./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne