Pothuajse gjysma e balonave të spiunazhit të Izraelit nuk funksionuan gjatë sulmit të 7 tetorit – Raport

Tre nga shtatë aerostatët e zbulimit të Izraelit, të cilët mund t’i kishin paralajmëruar autoritetet izraelite për sulmin e Hamasit më 7 tetor, nuk funksionuan atë ditë për shkak të dështimit të supozuar të qeverisë për të përmirësuar dhe mirëmbajtur pajisjet, raportoi Daily Mail, duke cituar burime sigurie.
Balonat e spiunazhit që nuk funksionojnë e bënë të cenueshme vijën mbrojtëse të Izraelit përgjatë kufirit të Gazës. Dështimi për të operuar aerostatet mund t’i atribuohet financimit të pamjaftueshëm.
Aerostatët, të pajisur me një ngarkesë kamerash, sensorësh dhe spyware, kanë qenë prej kohësh një pjesë kyçe e sistemit të paralajmërimit të hershëm të Izraelit dhe nëse do të kishin funksionuar siç duhet, rezultati i sulmit të Hamasit mund të kishte qenë i ndryshëm, raportoi gazeta.
Më 7 tetor, grupi palestinez Hamas filloi një sulm të befasishëm me raketa në shkallë të gjerë kundër Izraelit nga Rripi i Gazës dhe depërtoi kufirin, duke vrarë dhe rrëmbyer njerëz në komunitetet fqinje izraelite. Izraeli filloi sulmet hakmarrëse dhe urdhëroi një bllokadë të plotë të Rripit të Gazës, duke ndërprerë furnizimet me ujë, ushqim dhe karburant.

Gaza Strip - Sputnik International, 1920, 17.11.2023

Më 27 tetor, Izraeli filloi një inkursion në shkallë të gjerë tokësore në Rripin e Gazës me qëllimin e deklaruar për të eliminuar luftëtarët e Hamasit dhe për të shpëtuar pengjet. Konflikti ka rezultuar në vdekjen e rreth 1,200 njerëzve në Izrael dhe mbi 12,300 në Rripin e Gazës./Sputnik/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne