Shqiperia

Presidentja e re e Komisionit Evropian: T’i hapim negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mandatory Credit: Photo by PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX (10337493az) German Defense Minister Ursula von der Leyen and nominated President of the European Commission listens to a speech after her statement at the European Parliament in Strasbourg, France, 16 July 2019. European Parliament in Strasbourg, France - 16 Jul 2019

Presidentja e porsazgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka shprehur mbështetjen e një perspektivë të shpejtë të pranimit të Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut në BE.

“Ne duhet të hapim negociatat e pranimit me vendet sapo Këshilli Evropian të arrijë në përfundimin se kriteret janë përmbushur. Ne duhet të shtrëngojmë dorën tonë ndaj këtyre shteteve, ne ndajmë të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, ne jemi fqinjë dhe nëse e mbyllim derën për këtë rajon, dëmtojmë veten.”- ka theksuar Von der Leyen në një intervistë për të përditshmen gjermane “Spiegel”.

“Spiegel” shkruan se BE u ka ofruar disa vende të Ballkanit Perëndimor perspektivat e pranimit në vitin 2025, por ka shtyrë kohët e fundit çeljen e negociatave të anëtarësimit për dy vendet kandidate./tpz