Bota

Princi i kurorës i Arabisë Saudite lut amerikanët: Dua të braktisë luftën në Jemen

Uebsajti anglez “Middle East” shkruan se princi i kurorës i Arabisë Saudite u ka thënë amerikanëve se ka për qëllim të braktisë luftën në Jemen.

Zbulimi i një e-maili nga websajti anglez “Middle East” tregon se  princi i kurorës i Arabisë Saudite ka kontaktuar me dy zyrtarë amerikanë, nga të cilët ka kërkuar braktisjen e luftës dyvjeçare në Jemen të cilën ai vetë e ka filluar. Uebsajti anglez “Middle East” në një raport të veçantë ka shkruar se princi i kurorës i Arabisë Saudite 31 vjeçari Uebsajti anglez “Middle East I”, i ka thënë Martin Indek, ish ambasador amerikan në territoret e pushtuara dhe Stefan Hdely, ish këshilltar i sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, se ka probleme me bashkëpunimin e Uashingtonin dhe me armikun kryesor të Arabisë Saudite, pra Iranin. Që nga koha kur bin Selman ka filluar luftën në Jemen, kanë humbur jetën mijëra persona dhe dhjetëra mijëra të tjerë janë plagosur dhe tani populli jemenas po vuan nga sëmundja e kolerës për shkak të izolimit të këtij vendi nga ana e Arabisë Saudit dhe aleatëve të saj./ PT

OPINIONE