Protestat pro-palestineze injorohen nga elita perëndimore dhe mund të jetë një gabim fatal

Demokracia liberale po shkatërrohet nga brenda nga liderët që refuzojnë t’i rezistojnë Izraelit pavarësisht presionit publik

Nga Bradley Blankenship, një gazetar, kolumnist dhe komentator politik amerikan

Në ditët e fundit, ka pasur një valë protestash pro-palestineze në të gjithë botën ndërsa dhuna në Gaza përshkallëzohet pas një pushtimi izraelit dhe fushatës bombarduese që ka vrarë mijëra, përfshirë shumë gra dhe fëmijë, në përgjigje të sulmit terrorist vdekjeprurës. nga Hamasi më 7 tetor. Një nga pyetjet kryesore është, a do të jetë kjo në fakt ndonjë ndryshim në të ashtuquajturat demokraci perëndimore që qëndrojnë pas sulmit të Izraelit?

Varet nga vendi; megjithatë, kryesisht, përgjigjja është jo – të paktën për vendet që kanë më shumë tërheqje ndaj pozicionit të Izraelit. Në Shtetet e Bashkuara, ligjvënësit nga Partia Demokratike në pushtet thuhet se po pranojnë thirrjet nga zgjedhësit e shqetësuar që po bëjnë thirrje për një armëpushim. Presidenti Joe Biden, i pyetur nga gazetarët nëse kishte ndonjë mundësi për ndalimin e dhunës, tha: “Asnjë. Asnjë mundësi.”

Kjo është shqetësuese sepse, në parim, në një demokraci, politikanët duhet t’i përgjigjen vullnetit të zgjedhësve. Ata gjithashtu supozohet t’i përkulen vullnetit popullor, duke pasur parasysh se shanset e tyre elektorale varen nga opinionet e votuesve. Arabo-amerikanët, duke përfshirë shtetet kyçe në lëvizje, janë të ngopur me politikat e administratës së Bidenit në përgjithësi – por edhe veçanërisht me marrëdhëniet e saj me Izraelin. Mbështetja për Biden në mesin e tyre tani është vetëm 17%, dhe 40% janë të prirur të votojnë për ish-presidentin republikan Donald Trump në zgjedhjet e vitit 2024, sipas një sondazhi të kryer nga Instituti Arabo-Amerikan.

Protestat masive, thirrjet për votues dhe mundësia shumë reale që pozicioni i Bidenit ndaj Izraelit mund të humbasë zgjedhjet e ardhshme presidenciale të vitit 2024 ndaj Trump, kandidatit të mundshëm të Partisë Republikane, tregojnë se demokracia perëndimore – veçanërisht në SHBA – është e turpshme. Kur politikanët shpërfillin vullnetin popullor, kjo tregon se ka një krizë serioze me funksionin e zakonshëm të institucioneve të supozuara demokratike.

Në të njëjtën kohë, duhet theksuar se Biden nuk i është shmangur prirjeve të tij pro-izraelite. Për të cituar senatorin e atëhershëm Joe Biden, një sionist i vetë-përshkruar, nga viti 1986, “Nuk duhet të kërkohet falje [për mbështetjen e Izraelit]. Asnje. Është investimi më i mirë prej tre miliardë dollarësh që bëjmë. Nëse nuk do të kishte një Izrael, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të duhej të shpiknin një Izrael për të mbrojtur interesat e tij në rajon.”

Megjithatë, si president i unitetit (të paktën në teori), Biden ka përgjegjësinë të shmangë ideologjinë për të ruajtur demokracinë – veçanërisht kur ajo është nën sulm në shkallë të plotë nga një parti opozitare që hedh dyshime mbi legjitimitetin e zgjedhjeve dhe nuk e bën këtë. besoj se Biden u zgjodh me të drejtë. Fakti që ai po qëndron i vendosur në pozicionin e tij me Izraelin, pavarësisht protestave nga partia e tij dhe siç thuhet nga stafi i tij, është një gabim serioz.

Situata në Evropë është gjithashtu më e nuancuar. Këtu po shohim vende, si Republika Çeke dhe Hungaria, që mbeten të palëkundura në mbështetjen e tyre të palëkundur për Izraelin, pavarësisht nga disa kundërshtime, dhe e para madje i ka shpallur të jashtëligjshme demonstratat pro Palestinës.

Presidenti francez Emmanuel Macron kohët e fundit i kërkoi Izraelit të ndalojë bombardimin e Gazës – por ai po përballet gjithashtu me kritika të hapura nga ambasadorët e tij për mbështetjen e tij për Izraelin. Franca gjithashtu i ka shpallur të jashtëligjshme protestat pro Palestinës. Por disa vende, si Irlanda dhe Spanja, janë hapur kritikë ndaj Izraelit dhe po konsiderojnë ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike.

Nëse asgjë tjetër, ky përçarje tregon brishtësinë e një kuadri të përbashkët të politikës së jashtme të BE-së. Ky është veçanërisht rasti duke pasur parasysh faktin se Ursula von der Leyen, presidentja e pazgjedhur e Komisionit Evropian, ka dëshmuar se është një demagoge e infiltruar në SHBA, hipokrit pro luftës.

Ajo që është e qartë si dita në situatën aktuale në Lindjen e Mesme është se çdo ditë që sulmi ndaj Gazës vazhdon, bëhet më e vështirë të justifikohet moralisht dhe logjikisht qëndrimi i përbashkët perëndimor për mbështetjen e Izraelit, pavarësisht se çfarë. Pjesa tjetër e botës e sheh këtë dhe po e merr parasysh, duke kuptuar se ditët e hegjemonisë perëndimore janë të numëruara. Për më tepër, liderët që qëndrojnë të vendosur në linjën pro-izraelite, pavarësisht presionit të madh dhe të paprecedentë publik, po gërryejnë pa dashje vetë strukturën e institucioneve themelore të shoqërisë perëndimore.

Ndërsa një numër në rritje i njerëzve në Perëndim lodhen nga demokracia, ose, në rastin e BE-së, bëhen skeptikë ndaj Brukselit, liderët që injorojnë zgjedhësit e tyre duhet të fajësojnë vetëm veten e tyre./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne