Protestuesit në Liban vandalizojnë bankat, kërkojnë kthimin e parave të tyre

Njerëzit kërkojnë kthimin e kursimeve të tyre dhe bëjnë thirrje që zyrtarët e përfshirë në korrupsion të mbajnë përgjegjësi.
Protestuesit në Liban kanë sulmuar disa ndërtesa bankash, kanë ndezur gomat dhe kanë thyer xhamat për të kërkuar kthimin e parave të tyre.

Demonstratat e zemëruara u zhvilluan të enjten në një periferi jashtë kryeqytetit, Bejrut, dhe kishin në shënjestër degët e Bank Audi, Bank of Beirut dhe Byblos Bank në Sin el-Fil në Guvernatorin e Malit të Libanit.

Protestuesit ishin të zemëruar për kontrollet financiare që kanë kursimet e jetës së shumë njerëzve.

Ata kërkuan kthimin e parave të tyre, duke kërkuar nga personat e autorizuar që kanë të bëjnë me korrupsionin, përfshirë guvernatorin e qendrës së bankës Riad Salameh, të merren ne pergjegjesi.

“Ne kemi mbaruar me ta. Ne kemi pritur shumë, mjafton”, tha një protestues për Al Jazeera.

Një tjetër tha se po i dërgonin një mesazh bankave:“Ne nuk do të humbasim të drejtat tona, si sot dhe si pas 100 vjetësh. Ky është një mesazh që ata duhet të kuptojnë”, tha ai.

Një protestues bërtet jashtë Bankës Byblos gjatë një proteste duke kërkuar lirimin e kursimeve të bllokuara të depozituesve, në Bejrut, Liban [Hussein Malla/AP]

 

 

 

Libani është goditur nga një krizë dërrmuese ekonomike që nga viti 2019, me Bankën Botërore që e konsideron atë një nga më të këqijat në historinë moderne.

Monedha e vendit, paundi libanez, ka humbur më shumë se 98 për qind të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan që nga fillimi i krizës.

Ekspertët thonë se kriza e vendit i ka rrënjët në dekada korrupsioni dhe keqmenaxhimi nga një klasë politike që ka sunduar Libanin që nga fundi i luftës civile 1975-90.

Salameh është ndër zyrtarët e klasës politike që është zhytur në skandale korrupsioni dhe është fajësuar për nxitjen e krizës gjymtuese. Një njoftim i Interpolit u lëshua kundër tij muajin e kaluar pasi Franca lëshoi një urdhër arresti si pjesë e hetimit të saj nëse guvernatori përvetësoi qindra miliona dollarë në fondet publike. Salameh i mohon akuzat.

Protestat e së enjtes ndodhën pasi parlamenti i Libanit – për herë të 12-të – dështoi të zgjidhte një president dhe të thyente një bllokim politik që ka mbërthyer vendin prej muajsh.


Një polic kalon nëpër Bankën Byblos, e cila u dëmtua nga protestuesit e zemëruar [Hussein Malla/AP]

 

 

 

 

/ AL JAZEERA /Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne