Opinion Shqiperia

Pse doli sot nga nje shtet perendimor ngacmimi i “folese se grrerave” ne Shqiperi dhe ceshtja e kanabizimit me Saimir Tahirin?

Nga Alfred Çako

(1)

Gjithmone kur ndodh dicka ne politike duhet bere pyetja “Pse’. Ngjarjet e rendesishme dhe sidomos ato te shtrria ne kohe e qe japin impakt ne shtete a grupe shoqerore e politike, nuk jane spontane e te paqellimshme. Bota ka kohe qe nuk e zbaton parimin e laste romak se “Duhet thene gjithmone e verteta, edhe sikur te digjet prej saj Roma”. Sigurisht qe ne Shqiperi jane te paket ata qe i lidhin ngjarjet e luftes kunder kanabistanit me panoramen me te madhe globale te lojes ku eshte i rreshtuar grupi Rama – Veliaj-Fuga-Gjiknuri dhe ndoshta edhe 2-3 te tjere prane tyre qe e dine lojen. Sigurisht qe pjesa tjeter e elites se PS dhe Qeverise nuk i kupton lojrat e medha dhe lidhjen e tanishme te veprimit te policise italiane (nenkupto e pjeses politike dhe vellazerise qe e kontrollon ate) me qellime me makro e globale dhe ata, bashke me grate e tyre lakmitare jane ne gare te preokupuar per te bere placke ne ate boten e tyre te vogel tokesore ose materjale te kontrollit.
Sipas fillimit dhe frymes se kesaj analize do trajtojme:
1- Cila eshte loja globale dhe kush jane grupet kryesore ne konflikt?
2- Pse policia italiane (nenkupto sherbimi sekret dhe grupi sundues politik ne Itali) nuk e do Ramen?
3- Apo eshte synim “fajtori i vetem’ Tahiri per te marre me vete gjithe mekatet e kanabizimit dhe pastrimi i qeverise Rama?
Le ti marrim me rradhe.
1- Sot konflikti me i madh, si vazhdim i konfliktit me dy Luftra Boterore ne shekullin e kaluar eshte brenda sferes perendimore, mes dy pjeseve qyteterimore te Bibles, Dhjates se vjeter dhe Ungjillit, ose mes financiereve jahudinj dhe te krishtereve ne perendim. Sot, “Hitleri” i ri eshte Trumpi dhe “Camberleini’ i ri eshte Putini ne kuptimin e dy superfuqive aktuale. Mbrapa tyre rri hija e financireve dhe manjateve cifute qe jane te shqetesuar ne pultun e tyre te komandimit. Keta te fundit, te cileve ju ka mbaruar mandati 13 shekullor per kontrollin e fateve te njerezimit ketu ne Toke, (nuk dua t’ju flas me gjate per kete se shumica do keqkuptohet nga kultura e cunguar) po perpiqen ta dergojne me se shumti energjine e tyre financiare tek raca e verdhe dhe mongoloidet me 47 kromozome ose 46+1. Ne kemi 23 cifte kromozomesh. Atavduan te jene edhe ne shenjen 2226 vjecare te Ujorit te Diellit, pa mandat, ne krye te humanoideve te Tokes por duke bere lokomotive te zhvillimit mongoloidet 47 K. Si berthame te ketyre dhe races se verdhe ata kane zgjedhur Korene e Veriut nga rridhte edhe familja perandorake e mundur japoneze. Por qe kjo berthame te mbijetoje ajo duhet te jete e forte, pra me armatim nuklear. Ashtu si Jacob Schift, ish bosi i bankave te Rothschilldeve ne NY deri sa u krijua CFR, ngriti perandorine japoneze kunder Carit dhe e militarizoi sa fitoi ne luften e 1905-es, edhe bankieret e sotem po militarizojne Korene. Ata duan ta perulin ose shkaterrojne edhe njegere perendimin e “Hitlerit” tecri, Trumpit, ashtu si vepruan dy here me Gjermanine e aleatet e saj, duke e futur be nje lufte nukleare ne Detin e Kines. Gjithe loja do te jete nga do shkoje “Camberleni”, Putini. Nga Moska mongoloide api nga Shen-Peterburgu evropian i careve?!! Nese USA hyn ne lufte ne Indokine, ajo ka kunder fuqite berthamore si Kina, Koreja Vr., Izraeli. Nese cifutet neutralizojne Japonine dge futin Rusine kunder SHBA, atehere do te bjere edhe njehere perendimi dhe mongoloidet do marrin kintrollin te drejtuar nga financieret cifute. Nese lidhja Putin-Trump funksionon, atehere shkaterrohet plani i cifuteve per te ulur ne rang te trete perendimin. Shume, vllazeri, qeveri e politikane jane te lidhur me njeren ose tjetren pale. Qeveria ose vllazeria e Rilindasve eshte e lidhur me frontmanin e madh te cifuteve, Sorosin dhe kjo dihet boterisht. Kurse Italia eshte e lidhur me grupin e Trumpit, kunder cifuteve te cilet me sistemin Haarp, i shkaktojne gjithe ato termete per presion qe te dorezoje arin e thesarit te Bankes Qendrore dhe kunder Vatikanit.
Trump kontrollon ushtrine, armatimin berthamor, floten dhe sherbimin e saj sekret. Ai nuk kontrollon plotesisht sherbimin diplomatik i cili eshte i lidhur me grupin pro cfut te H. Klinton dhe te nenshtruarit Obama. Edhe ambasada Usa ketu eshte e lidhur me Sorosin. Qeveria hije e bankiereve ka financat, median ne kontroll, CIA, NASA, Sistemin HAARP me te cilin shkaktojne artificialisht uragane, termete, cuname.