SHBA i ofroi Pakistanit FMN si ëmbëlsirë për t’i shitur armët Ukrainës

Uashingtoni u zemërua nga qeveria e Imran Khan për qëndrimin e saj “agresivisht neutral” ndaj Ukrainës, raporton “The Intercept”.

Shtetet e Bashkuara ndërmjetësuan një hua nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për Pakistanin e goditur nga kriza në këmbim të një marrëveshjeje sekrete armësh, raportoi të dielën “The Intercept”. Gazeta, duke cituar burime “me njohuri për marrëveshjen” dhe dokumente qeveritare nga të dyja palët, pohoi se armët kishin për qëllim të furnizonin ushtrinë ukrainase në mes të konfliktit të saj të vazhdueshëm me Rusinë.

Sipas ‘The Intercept”, në fillim të këtij viti, një person i rëndësishëm brenda ushtrisë pakistaneze zbuloi të dhënat e marrëveshjeve të armëve midis Shteteve të Bashkuara dhe Pakistanit që shtriheshin nga vera e vitit 2022 deri në pranverën e vitit 2023. Shkëmbimi u lehtësua nga “Global Military Products”, një degë e Global Ordnance, një kompani që shihet si e lidhur me Ukrainën. Dokumentet e zbuluara treguan kontrata, licencim dhe dokumente kërkuese amerikane dhe pakistaneze “në lidhje me marrëveshjet e ndërmjetësuara nga SHBA për të blerë armë ushtarake pakistaneze për Ukrainën”, sipas Intercept.

Shitja e armëve jo vetëm që siguroi likuiditetin shumë të nevojshëm, por gjithashtu mblodhi mbështetje të rëndësishme politike nga Uashingtoni, duke luajtur në fund të fundit një “rol kyç” në sigurimin nga Pakistani të një ndihmë vendimtare nga FMN. FMN kishte vendosur objektiva specifike financimi dhe rifinancimi për Pakistanin, veçanërisht në lidhje me borxhin e tij dhe investimet e huaja. Sipas “The Intercept”, të ardhurat nga shitja e municioneve të destinuara për Ukrainën shtruan një “rrugë të gjatë” në kapërcimin e hendekut financiar me të cilin po përballej Pakistani.

Ish-kryeministri Imran Khan, i cili dukej se kishte adoptuar një qëndrim diplomatikisht ‘neutral’, u hoq nga pushteti pas një votimi mosbesimi të organizuar nga ushtria pakistaneze, gjoja pas presionit nga SHBA.

Vizita e Khan në Moskë në shkurt 2022, e cila shënoi të parën nga një kryeministër pakistanez në 23 vjet, dukej se shqetësonte Uashingtonin. Në një kabllogram diplomatik të zbuluar, Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së për Zyrën e Çështjeve të Azisë Jugore dhe Qendrore, Donald Lu i përcolli shqetësimet e tij Sekretarit të Jashtëm pakistanez Asad Majeed Khan. Lu paralajmëroi se Evropa do të ndiqte SHBA-në në izolimin e kryeministrit të atëhershëm Imran Khan për konfliktin në Ukrainë. Ai gjithashtu theksoi pasojat potencialisht të rënda nëse lideri do të mbetej në pushtet dhe siguroi se “të gjitha do të faleshin” nëse ai zëvendësohej. Uashingtoni ka mohuar me forcë se ka ushtruar presion ndaj Islamabadit për të rrëzuar kryeministrin.

Që nga shkarkimi i tij nga detyra, Khan është përballur me mbi 150 raste ligjore dhe mbetet i burgosur deri të paktën më 26 shtator. Mbështetësit e tij besojnë se këto akuza janë një dredhi për ta penguar atë të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme. Arrestimi i ish-kryeministrit çoi në protesta të gjera në të gjithë Pakistanin, duke nxitur ushtrinë të intensifikojë përpjekjet për të shuar demonstratat dhe për të shtypur mospajtimin.

“The Intercept” gjithashtu raportoi se më 23 maj 2023, ambasadori pakistanez në SHBA, Masood Khan thuhet se kishte një takim me Lu, gjatë të cilit zyrtari amerikan e bindi atë se shitja e armëve të Pakistanit në Ukrainë, në shumën 900 milionë dollarë, mund të forconte gjendjen financiare të vendit në sytë e FMN-së. Këto fonde mund të kishin ndihmuar Pakistanin në tejkalimin e hendekut financiar të mbetur të kërkuar me ngulm nga FMN.

Aktualisht, Pakistani është përfshirë në një krizë politike prej një vit e gjysmë të shoqëruar nga sfida të rënda ekonomike. Me rritjen e çmimeve të mallrave thelbësore si ushqimi, gazi dhe nafta në mbarë vendin, Pakistani ka prezantuar një “Plan të Ringjalljes Ekonomike”, duke i dhënë përparësi investimeve në sektorë kritikë, duke përfshirë bujqësinë, minierat, teknologjinë e informacionit, mbrojtjen dhe prodhimin e energjisë./GazetaImpakt/Rt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne