Bota Opinion

SHBA vendos kufizime të vizave për zyrtarët kinezë për abuzimet e muslimanëve në Xinjiang

Nga: Jacob Pramuk

Administrata Trump vendosi kufizime të vizave për zyrtarët kinezë shkak i kësaj mase ishin abuzimet e vazhdueshme të pakicave muslimane në rajonin e Xinjiang.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se masat synojnë zyrtarët “për të cilët besohet se janë përgjegjës ose bashkëpunëtorë të ndalimit dhe abuzimit të ujgurëve, kazakëve ose anëtarëve të tjerë të grupeve të pakicave myslimane” në territorin në veri-perëndim të Kinës. Ai ndjek masën e administratës ku në listën e zezë janë 28 subjekteve të sigurisë publike dhe ndërmarrjeve që pretendohet të jenë të përfshira në mbikëqyrjen dhe ndalimin e grupeve të pakicave, duke kufizuar në mënyrë efektive kompanitë e Sh.B.A-së që të bëjnë biznes me ta.

Diplomati i lartë amerikan në një deklaratë tha: “Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje Republikës Popullore të Kinës që të përfundojë menjëherë fushatën e saj të represionit në Xinjiang, të lirojë të gjithë ata të arrestuar në mënyrë arbitrare dhe të ndalojnë përpjekjet për të detyruar anëtarët e grupeve të pakicave muslimane kineze që banojnë jashtë vendit për t’u kthyer në Kinë për t’u përballur me një fat të pasigurt”.

Në një deklaratë të mëvonshme në Twitter, Pompeo tha “Kina ka arrestuar me forcë mbi një milion muslimanë në një fushatë brutale dhe sistematike për të fshirë fenë dhe kulturën në Xinjiang.”

Levizja shton tensionet midis SH.B.A. dhe Kinës vetëm dy ditë para se bisedimet e interesit të lartë të rifillojnë të enjten në Uashington. Trishtimi këtë javë është rritur, ndërsa dy ekonomitë më të mëdha në botë shpresojnë të bëjnë një marrëveshje për t’i dhënë fund një lufte të dëmshme tregtare.

Indekset e mëdha të aksioneve amerikanë u zhytën pas raporteve fillestare të kufizimeve të vizave.

M` her`t, të martën, Kina shtyu Sh.B.A që të heqë sanksionet dhe të ndalonte atë që e quajti ndërhyrje në punët e brendshme të Kinës.

Sipas një përkthimi Google një zëdhënës nga ministria tha të martën në një deklaratë se: “Ne i kërkojmë me forcë SHBA që të ndalojnë menjëherë bërjen e vërejtjeve të papërgjegjshme për çështjen e Xinjiang” dhe “të ndalojnë ndërhyrjen” në “punët e brendshme të Kinës, dhe të heqin subjektet përkatëse kineze nga lista e subjekteve sa më shpejt të jetë e mundur”.

Grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë se Kina është angazhuar në ndalimin, mbikëqyrjen dhe torturimin arbitrar të ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane. Autoritetet kanë arrestuar të paktën 1 milion njerëz në rajonin e Xinjiang dhe i mbajnë në kampe, sipas vlerësimeve të raportuara nga dyqane të shumta.

SHBA në ditët e fundit ka rritur presionin e saj ndaj Kinës për t’i dhënë fund abuzimeve. Lëvizjet nga departamentet e Shtetit dhe Tregtisë janë vetëm pikat më të fundit në një marrëdhënie të tensionuar midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Gjithashtu këtë javë, organizatat dhe bizneset në Kinë u zhvendosën për të ndërprerë marrëdhëniet me Shoqatën e Basketbollit Kombëtar pasi menaxheri i përgjithshëm i Houston Rockets Daryl Morey publikoi në twitter tweeted në mbështetje të lëvizjes pro-demokracisë në gjysmë-autonome Hong Kong. Regjimi komunist i Kinës ka kundërshtuar lëvizjen për vetëvendosje në Hong Kong./gazetaimpakt/cnbc/

OPINIONE