Shefi i OKB-së i thotë Izraelit të ndalojë “vendbanimet e paligjshme” në Palestinë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres thotë se ndërtimi i vendbanimeve të paligjshme izraelite në territorin palestinez shkakton “tensione dhe dhunë”.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i ka bërë thirrje Izraelit që menjëherë të “ndalojë të gjitha aktivitetet e vendbanimeve” në territorin e pushtuar palestinez, duke përshkruar planet e Izraelit për të avancuar ndërtimin e vendbanimeve izraelite si nxitës të “tensioneve dhe dhunës” dhe si një pengesë kryesore për një paqe të qëndrueshme.

Komentet e shefit të OKB-së vijnë pasi pesë palestinezë u vranë – duke përfshirë një djalë 15-vjeçar – dhe më shumë se 90 u plagosën në përleshjet më të ashpra në vite që shpërthyen kur forcat izraelite bastisën kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar të hënën.

Kjo eshte hera e parë në pothuajse 20 vjet ku Izraeli dërgoi helikopterë që gjuanin raketa në objektivat në kampin Jenin, ndërsa luftëtarët palestinezë luftuan për orë të tëra me armë të vogla dhe pajisje shpërthyese që çaktivizuan disa automjete ushtarake izraelite, duke bllokuar trupat brenda. Tetë ushtarë izraelitë u plagosën në përleshjet që zgjatën gati 10 orë, sipas dëshmitarëve.

“Sekretari i Përgjithshëm përsërit se vendbanimet janë një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar,” tha në një deklaratë të hënën Farhan Haq, zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm.

“Zgjerimi i këtyre vendbanimeve të paligjshme është një shtytës i rëndësishëm i tensioneve dhe dhunës dhe thellon nevojat humanitare,” tha Haq.

“Ai forcon më tej pushtimin e Izraelit të territorit palestinez, cenon tokën dhe burimet natyrore palestineze, pengon lëvizjen e lirë të popullsisë palestineze dhe minon të drejtat legjitime të popullit palestinez për vetëvendosje dhe sovranitet,” tha shefi i OKB-së, sipas. ndaj Hakut.

Haq tha se Guterres ishte “thellësisht i shqetësuar” nga vendimi i Izraelit për të ndryshuar procedurat e planifikimit të vendbanimeve që do të shpejtonin planet për vendbanime të reja në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë Jerusalemin Lindor, si dhe avancimin e më shumë se 4,000 njësive të banimit nga plani i Izraelit.

Të dielën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu miratoi planet për mijëra njësi të reja banimi në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke i dhënë ministrit të Financave të ekstremit të djathtë, Bezalel Smotrich, kompetenca gjithëpërfshirëse për të përshpejtuar ndërtimin e vendbanimeve, të cilat janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Planet për miratimin e 4,560 njësive të banimit në zona të ndryshme të Bregut Perëndimor janë përfshirë në axhendën e Këshillit Suprem të Planifikimit të Izraelit, i cili mblidhet javën e ardhshme.

Zgjerimi i vendbanimeve të Izraelit duket se e vendos Netanyahun në një kurs përplasjeje me aleatin e tij më të ngushtë, Shtetet e Bashkuara, të cilat thanë se ishin “thellësisht të shqetësuar” nga plani i zgjerimit të vendbanimeve dhe raportet e ndryshimeve në proceset për planifikimin dhe miratimin e vendbanimeve në t.okën e pushtuar palestineze.

Grupet palestineze kanë shprehur gjithashtu shqetësime të thella se i gjithë Bregu Perëndimor së shpejti mund të vihet nën kontrollin e Izraelit.

Të miratosh aktivitetin e vendbanimeve është një “përshkallëzim i rrezikshëm për të përfunduar aneksimin e Bregut Perëndimor”, tha ministria e jashtme palestineze.

Khaled Elgindy, bashkëpunëtor i lartë në Institutin e Lindjes së Mesme me bazë në Uashington DC, i tha Al Jazeera se fjalët e forta të shefit të OKB-së tani duhet të mbështeten me veprime në terren.

“Veprimet e kësaj qeverie izraelite, ato kanë përshpejtuar pothuajse çdo prirje negative që mund të imagjinoni nga dhuna në terren, tek zgjerimi i vendbanimeve, tek dëbimet, tek ndërtimi dhe zgjerimi i vendbanimeve”, tha Elgindy.

“Nëse fjalët shumë të forta nuk kombinohen me një lloj veprimi nga lojtarët kryesorë, si Shtetet e Bashkuara ose Bashkimi Evropian, atëherë ato thjesht do të injorohen siç kanë qenë gjithmonë,” tha ai.  “Pra, me të vërtetë duhet të ketë veprime në terren për të mbështetur këto fjalë të forta, dhe ne thjesht nuk e kemi parë fare këtë,” shtoi ai./AlJazeera/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne