Bota

Shërbimet sekrete amerikane thonë se Irani nuk është duke krijuar armë bërthamore, reagon Trump

Presidenti amerikan Donald Trump duket se nuk po i beson agjencitë e inteligjencës amerikane. Ai i ka përshkruar ato si “naive” sa i përket vlerësimit të tyre në çështjen se sa kërcënim përbën Irani për Shtetet e Bashkuara.

“Keni kujdes nga Irani. Ndoshta inteligjenca duhet të kthehet sërish në shkollë”, ka thënë Trump përmes një postimi në Twitter.

Reagimi i tij ka ardhur pas publikimit të një raporti të inteligjencës amerikane, në të cilin është thënë se Irani nuk është duke krijuar armë bërthamore.

Përveç tjerash në raport është thënë se Koreja Veriore “nuk ka gatishmëri për të hequr dorë plotësisht” nga armët dhe kapacitetet prodhuese.

Drejtori i inteligjencës kombëtare, Dan Coats dhe shefa tjerë të inteligjencës e kanë prezantuar këtë raport të martën para Senatit.

Presidenti amerikan, Donald Trump është tërhequr nga marrëveshja bërthamore e vitit 2018 që Irani ka me fuqitë botërore dhe ka vendosur sanksione të ashpra kundër Teheranit.

Ai po ashtu ka nisur presion të madh diplomatik për të përmirësuar marrëdhëniet me Korenë Veriore, duke takuar liderin e këtij shteti, Kim Jong-un, për të diskutuar denuklearizimin e Gadishullit Korean.

Në atë kohë, Trump ka pretenduar në atë takim se Koreja Veriore nuk përbën më kërcënim bërthamor për botën.

Shefat e agjencive amerikane të zbulimit kanë paralajmëruar për një numër kërcënimesh ndaj sigurisë në të gjithë botën me të cilat po përballen Shtetet e Bashkuara. Në dëshminë para Komisionit të Senatit për Zbulimin të martën drejtuesit e agjencive amerikane të zbulimit thanë se Koreja e Veriut nuk ka gjasa të heqë dorë plotësisht nga programi i saj bërthamor dhe Irani teknikisht po zbaton marrëveshjen bërthamore të vitit 2015. Këto konkluzione janë në kundërshtim me parimet kyçe të politikës së jashtme të presidentit Donald Trump. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Michael Bowman njofton nga Senati, ku ligjvënësit e të dyja partive u njohën me paralajmërimet e agjencive të zbulimit mbi kërcënimet ndaj sigurisë në shkallë botërore.