Bota

Shkencëtarja e shquar iraniane turbullon vendimin e Trump për ndalimin e udhëtimit në SHBA

Kanali amerikan i lajmeve CBS, në një raport të shtunën në lidhje me vdekjen e shkencëtares iraniane të matematikës, Marjam Mirzakhani, i referohet asaj si një shembull kundër vendimit idiotesk të Trump për ndalimin e udhëtimit në SHBA.

“Muajin e kaluar, emri i saj u përdor shpesh si shembull i marrëzisë së ndalimit të udhëtimit të presidentit Trump”, tha kanali amerikan i lajmeve. Mirzakhani iraniania e parë dhe gjithashtu gruaja e parë që fitoi medaljen “Fields”, e cila njihet si çmimi Nobel i matematikës, ishte një profesoreshë 40-vjeçare e Universitetit Stanford kur ajo u nënshtrua me kancer në një spital amerikan të shtunën. Në një raport mbi arritjet e mëdha të Mirzakhanit dhe talentet e saj madhështore në matematikë, CBS përmendi ndalimin diskriminues të udhëtimit nga Presidenti i SHBA Donald Trump i cili ka hyrë në fuqi që nga 29 qershori. Rregullat e reja shtrëngojnë politikat e vizave që prekin qytetarët nga gjashtë shtete myslimane: Sudani, Siria, Libia, Somalia, Jemeni dhe Irani. Njerëzit nga ato vende që kanë nevojë për viza të reja tani do të duhet të provojnë një marrëdhënie të ngushtë familjare ose një marrëdhënie ekzistuese me një njësi si një shkollë ose një biznes në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1994, Mirzakhani fitoi medaljen e artë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës së Hong Kong, duke qenë studiuesja e parë iraniane që kishte marrë një medalje të artë në matematikë. Në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës në Toronto të vitit 1995, ajo u bë studiuesja e parë iraniane që korri rezultat të përsosur dhe fitoi dy medalje të arta. E ndjera Mirzakhani mori BSc në matematikë (1999) në Universitetin e Teknologjisë ‘Sharif’ në Teheran. Ajo shkoi në SHBA dhe mori doktoratën në Universitetin e Harvardit në vitin 2004. E lindur më 3 maj 1977, ajo u diagnostikua me kancer të gjirit në vitin 2013, një vit para se të vendoste rekordin e gruas së parë ndonjëherë për të fituar medaljen prestigjioze ‘Fields’. Iranianët që jetojnë në Amerikë janë ndër njerëzit më të arsimuar në Shtetet e Bashkuara. Ata kanë shkëlqyer historikisht në biznes, akademi, shkenca, arte dhe argëtime. Rasti i fundit i qeverisë amerikane që zbatoi rregullin e ndalimit të udhëtimit, ishte një studiues iranian i sëmundjes së kancerit që udhëtonte në Shtetet e Bashkuara për të punuar si mjek në Spitalin e Fëmijëve të Bostonit, i cili u arrestua, së bashku me gruan dhe tre fëmijët e moshës 6, 3 dhe 7 muaj pas hyrjes në “Boston Logan International Airport”, pavarësisht se kishte një “vizë pune të vlefshme që u lëshua në maj”, sipas gazetës Boston Globe. Është e qartë se bota e shkencës do të vuajë nga veprime të tilla nga qeveria amerikane dhe bota nuk mund të përfitojë nga shkencëtarët e mëdhenj dhe të mrekullueshëm si Mirzakhani për përmirësimin e jetës së njerëzve./ PT

OPINIONE