Bota

Të mbijetuarit e 11 shtatorit shpërthejnë kundër Theresa May pas refuzimit të kërkesës për publikimin e raportit saudit

Të mbijetuarit e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 kanë akuzuar kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, për “turp”, e cila ka hedhur poshtë kërkesën e tyre për të publikuar një raport qeveritar të profilit të lartë për financimin e grupeve terroriste nga Arabia Saudite, të cilat ata thonë se mund të mbajnë disa të dhëna në dokumentin e 9 / 11.

Më parë këtë verë, një grup i të mbijetuarve të 11 shtatorit nga SHBA, së bashku me të afërmit e disa prej më shumë se 3000 personave të vrarë në këto sulme, i thanë May në një letër se qeveria e saj kishte “mundësi unike historike për të ndaluar zbehjen e vrasjeve të terroristëve të frymëzuar nga vehabizmi “, përmes publikimit të raportit. May refuzoi kërkesat, duke argumentuar se raporti përfshinte përmbajtje “konfidenciale”. Përgjigjja duhej t’i jepte fund sagës në vazhdim mbi raportin, i cili u ngarkua nga ish-kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron në dhjetor të vitit 2015. Por kjo ngriti vetëm pyetje dhe nxiti më shumë kritika.

‘Mosveprimi i Britanisë së Madhe dhe i SHBA-së shpreson të frenojë terrorin’

E zemëruar nga përgjigjja e qeverisë, Sharon Premoli, një e mbijetuar e 11 shtatorit, i tha The Independent se Londra dhe Uashingtoni në thelb kanë lejuar Riadin të bënte krime “pa u ndëshkuar”. “Përgjigjja nuk shprehu se një gjë e tillë do të ndryshonte në të ardhmen për një arsye të thjeshtë: SHBA dhe Britania e Madhe vazhdojnë të mbrojnë Arabinë Saudite, duke u lejuar atyre të veprojnë lirshëm, pa u ndëshkuar, madje duke e furnizuar me armë vdekjeprurëse, për bizneset e tyre të zakonshme të intolerancës frymëzuese, duke kryer gjenocid dhe shkelje të të drejtave të njeriut, “shtoi ajo. “Është një ditë e turpshme për demokracinë”, tha Premoli, duke shtuar se qeveria e May ka humbur shansin “për të bërë sulme të vërteta në luftën globale kundër terrorit” duke “vendosur marrëdhënie komode me Arabinë Saudite përpara sigurimit të qytetarëve të saj”.

Mbrojtja e sauditëve me shpenzimet e britanikëve

Ellen Sarancini, e veja e një piloti avioni i të cilit u rrëmbye në sulmet e shtatorit, tha se kjo nuk ishte hera e parë që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po i bllokonte ata për të mbrojtur regjimin e Riadit. “Për 15 vjet, ne jemi bllokuar nga qeveria jonë që, së bashku me Mbretërinë e Bashkuar, vazhdojnë të mbrojnë Arabinë Saudite në kurriz të qytetarëve të tyre”, tha ajo. “Raporti i Mbretërisë së Bashkuar ka potencialin për t’i dhënë fund terrorizmit duke dalë nga ata që janë në qendër të financimit të saj, por refuzon ta bëjë këtë”. Brett Eagleson, djali i së cilës u vra më 11 shtator, tha gjithashtu se Britania e Madhe po sakrifikon popullin e saj për të mbrojtur interesat e Arabisë Saudite. Nga 19 rrëmbyesit që dyshohet se kryen sulmet e 11 shtatorit, 15 ishin shtetas sauditë dhe dëshmitë e disponueshme tregojnë se disa prej tyre ishin të lidhur me anëtarët e rangut të lartë të familjes mbretërore saudite. Sauditët kanë qenë blerësit më të mëdhenj të armëve në Mbretërinë e Bashkuar gjatë viteve të fundit, duke bërë që disa të besojnë se May po përpiqet të shmangë dëmtimin e lidhjeve shumë fitimprurëse duke e mbajtur raportin sekret./ PT

OPINIONE