Bota

Turqia kritikon Shtetet e Bashkuara për krijimin e një ushtrie të vogël kurde në Siri

Zëvendëskryeministri turk kritikoi lëvizjet e SHBA për të dërguar armë për militantët kurdë në Siri dhe tha se Uashingtoni ka krijuar një ushtri kurde në shkallë të vogël në veri të Sirisë.

Numan Kurtlamoosh të mërkurën më 5 korrik, duke kritikuar Shtetet e Bashkuara për arsenalin e furnizimeve ushtarake të grupeve militante kurde në Siri, tha se masat ushtarake turke në veriperëndim të Sirisë janë një akt ligjor kundër kërcënimeve të forcave të Partisë Popullore Demokratike të Sirisë (PID). Kjo nuk është hera e parë që Turqia reagon ndaj lëvizjeve ushtarake dhe politike të SHBA në Siri, veçanërisht në lidhje me mbështetjen e Uashingtonit për grupet kurde. Më parë, kryeministri turk Yildirim kritikoi sjelljet e SHBA në mbrojtjen e grupeve opozitare kurde në Siri dhe ka thënë se njësitë mbrojtëse kurde dhe Partia Demokratike Kurde e Sirisë janë të njëjta me PKK-në për Turqinë. Erdogan gjithashtu duke kritikuar armët amerikane për Bashkimin Demokratik Sirian (PID), më 11 maj përpara se të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara, e quajti grupin PID si “dega siriane e grupit terrorist e PKK-së dhe separatizmin”. Të gjitha këto reagime u bënë publike më 9 maj, kur Presidenti i SHBA Donald Trump nënshkroi urdhrin për dorëzimin e armëve për kurdët sirianë me qëllim nisjen e operacionit kundër ISIS në qytetin Raka të Sirisë.

Të gjitha kritikat e Turqisë për këtë sjellje të amerikanëve janë përmbledhur në këtë pikë: “Një organizatë terroriste nuk mund të shkatërrohet nga një organizatë tjetër terroriste”. Prandaj, sjellja e Amerikës është një shkelje e marrëveshjes ndërkombëtare për luftimin e grupeve terroriste. I njëjti qëndrim ekziston, sigurisht, në disa vende të rajonit që Turqia ka mbështetur grupe të ndryshme terroriste dhe takfiriste për të çuar përpara qëllimet e tyre rajonale gjatë krizës siriane. Ndërkohë që sjellja politike dhe veprimi ushtarak i Turqisë, si dhe qasja e SHBA ndaj pajisjes së grupeve kurde, të dyja ndërhyjnë në mënyrë të barabartë në zhvillimet ndërkombëtare. Me dallimin se mund të jetë e mundur të justifikohet mbështetja e fqinjëve sirianë në goditjen e grupeve takfiriste që është pjesë e prioritetit të Damaskut për ringjalljen e sovranitetit të Sirisë, mirëpo sjellja e Turqisë në mbështetje të vazhdueshme të grupeve të ndryshme të opozitës dhe terroristëve që kundërshtojnë qeverinë e Damaskut nuk është aspak e justifikueshme. Shqetësimi kryesor i Turqisë nuk është armatosja e sirianëve kurdë dhe përforcimi i mundshëm i këtyre grupeve duke u mbështetur tek armët amerikane, por është se kjo mbështetje mund t’i japë fund politikës së Turqisë në rajon. Humbja e lojës në politikat e Lindjes së Mesme dhe zhvillimet në Siri dhe shqetësimi për ndikimin e kësaj humbjeje në kurriz të kërcënimit të sigurisë kombëtare në Turqi është shqetësimi kryesor i liderëve të Ankarasë nga mbështetja e drejtpërdrejtë e forcave kurde në Siri./ PT

OPINIONE